Gazdaság MTI / hvg.hu 2022. augusztus. 30. 19:45

Irányváltás a németeknél: nem biztos, hogy lekapcsolják a három utolsó atomerőművet

A németek idén év végén állították volna le az összes még működő erőművüket, de az energiaárak sosem látott magasságokba kúszhatnak, amelyet ellensúlyozni kell.

A villamos energia drágulása miatt elhalaszthatják az utolsó három németországi atomerőmű év végére tervezett leállítását - jelentette kedden a Der Spiegel című német hírmagazin.

A hírportálján azt írta, hogy irányváltás mutatkozik a szövetségi gazdasági és klímavédelmi minisztériumban abban a kérdésben, hogy az Oroszország Ukrajna elleni háborúja révén kibontakozott energiaválság közepette tartani kell-e az úgynevezett energiapolitikai fordulat utolsó szakaszára megmaradt három atomerőmű leállítását 2022. december 31-re előirányzó menetrendet.

A háború miatt már tavasszal vizsgálatot indítottak annak feltárására, érdemes-e, és egyáltalán lehetséges-e meghosszabbítani az üzemeltetési időt.

A lap jelentése szerint az atomenergia használatát elutasító Zöldek legnépszerűbb politikusa, Robert Habeck által vezetett minisztérium megváltoztatta a vizsgálat szempontjait. Így a villamosenergia-átviteli hálózatot üzemeltető vállalatoknak már nemcsak azt kell elemezniük, hogy a három erőmű üzemeltetésének meghosszabbítása hozzájárulhat-e az energiaellátás biztonságának fenntartásához, hanem azt is, hogy hozzájárulhat-e a villamos energia árának csökkenéséhez.

A stressztesztnek - terhelési próbának - nevezett vizsgálat eredménye várhatóan az lesz, hogy lehetséges ilyen költségcsökkentő hatás, bár csekély. A tárcánál azonban máris mérlegelik, hogy miként lehet úgy módosítani az atomerőművek bezárásáról rendelkező törvényt, hogy az utolsó három erőmű a jogszabályban kijelölt határidő után is termelhessen áramot - írta a Der Spiegel.

A beszámoló szerint a kormány augusztus elején megkérdezte az üzemeltetőket, hogy a megmaradt fűtőelemek meddig képesek még áramot termelni. Az üzemeltetők tájokoztatása szerint két erőmű (Emsland, Neckarwestheim 2) 70 százalékos teljesítményen még áprilisig üzemben maradhat, a harmadiknál, a bajorországi Isar 2 atomerőműnél pedig júniusig tartanak ki a fűtőelemek.

Olaf Scholz német kancellárnak azt a problémát kell megoldania, hogy az idei télre megoldja a fűtési gondokat arra az esetre, ha az oroszok végképp elzárnák a gázcsapot. Scholz ezzel kapcsolatban már a múlt héten jelezte, hogy döntésre készülnek az atomerőművek ügyében.

Robert Habeck alkancellár, a zöldek egyik vezetője egy hete még amellett érvelt, hogy az atomerőműveket az eredeti tervek szerint az év végéig le kell állítani. Az alkancellár úgy nyilatkozott egy német televíziónak, hogy „nehéz tél elé nézünk, de az atomerőművek mindössze a gázfogyasztás 2 százalékát váltanák ki, ezért a fenntartásuk a rossz irányban tett lépés lenne”.

Németországban a Japánban fekvő Fukusimánál működő atomerőmű 2011-es balesete után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak a nukleáris energia használatával, vagyis bő tíz év alatt - 2022 végéig - leállítják mind a 17 atomerőművet.

zöldhasú
Hirdetés