A fideszesek 8 százaléka szerint Soros György áll az áremelkedések mögött.
A társadalomban ritka nagy egyetértés van abban, hogy megdrágult a mindennapi élet. A megkérdezettek 86, az ellenzékiek 100, de még a kormánypárti szavazók 74 százaléka szerint is durván megemelkedett a megélhetéshez szükséges fogyasztási cikkek, élelmiszerek, tisztítószerek ára – derült ki a Publicus kutatásából, amit a Népszava számára készítettek.
A Központi Statisztikai Hivatal szerdán jelentette be, hogy 7,4 százalékos volt az infláció idén novemberben. A Magyar Nemzeti Bank már a kilencéves csúcsot jelentő októberi 6,5 százalékos adat közlése előtt is úgy számolt, hogy novemberben juthatunk el a mostani növekedés csúcsára, decemberre már csökkenhet egy kicsit az infláció. A kérdés így az volt, hogy eljutunk-e a 7 százalékig, aminél nagyobb infláció utoljára 2007 decemberében volt – bőven felette is vagyunk.
14 éves rekordon az infláció
7,4 százalékos volt az infláció idén novemberben, ennél magasabb utoljára 2007 végén volt.
A Publicus kutatása szerint a megkérdezettek negyede 5-10 százalék közé saccolta az áremelkedést, ötödük viszont több, mint 20 százalékosnak érezte, de még a fideszesek harmada is 10 százalék felettinek vélte.
Az inflációért a legtöbben, 32 százaléknyian a kormányt okolják – az ellenzékiek kétharmada, de még a fideszesek hetede is –, 28 százalék szerint a világgazdasági folyamatokat, 8 százalék pedig a koronavírus-járványt látja a háttérben. A Népszava megjegyzi, érdekesség, hogy a kormánypártiak 8 százaléka szerint Soros György a hibás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.