Megnéztük, mi olvasható ki a vesztegetéssel gyanúsított Völner Pál vagyonnyilatkozataiból, amelyeket az Országgyűlésnek adott le.
Völner Pál rendszeresen fogadott el 2-5 millió forint kenőpénzt a végrehajtói kar vezetőjétől az ügyészség gyanúja szerint, amely emiatt kérte az államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését.
Az ügyészségi közlemény egyébként nem részletezi, mikortól vesztegethették meg Völnert, csak annyit írnak,
hosszabb időn keresztül, rendszeresen történt mindez.
A közlemény csak annyit ír, hogy Völner 2019 augusztusától volt a Magyar Bírósági Végrehajtói Karral kapcsolatos feladatokat ellátó miniszteri biztos is egyben, azonban az világos, hogy államtitkárként már jóval korábban volt kapcsolata a Karral (ráadásul a végrehajtók kinevezéséről az igazságügyi miniszter dönt).
A Magyar Végrehajtói Kar 2018. év végi kiadványában például Völner azt írta, az elnök meghívására az elmúlt években több találkozón és rendezvényen is részt vett, ahol a végrehajtói munkáról hallgatott előadásokat, és a jövőbeni elképzeléseket is megismerte.
Most a korrupciós gyanút visszautasította ugyan, de lemondott az államtitkári posztról.
Mindenesetre megnéztük, hogy miközben az utóbbi időben rendszeresen millós csúszópénzeket fogadott el Völner, mi szerepel ehhez képest a vagyonnyilatkozatában, milyen anyagi körülményekről számolt be az államtitkár.
Bár a vagyonnyilatkozatnak elviekben a valóságot kellene tükröznie, az eltitkolt jövedelmeket, vagy ingatlanvagyont a kilúgozott dokumentumokban nem szokás feltüntetni.
Völner Pál vagyonában az állandóságot képviseli egy 160 négyzetméteres nyergesújfalui családi ház fele, illetve egy 1,5 millió forintos részvénypakk.
Ezen túlmenően az elmúlt öt év vagyonnyilatkozatai alapján 2017 és 2018 voltak Völner Pál legerősebb évei. (A vagyonnyilatkozatban külön sorban kell feltüntetni a takarékszámlán tartott összeget és a hathavi képviselői tiszteletdíjat meghaladó készpénzt, így mi is külön kezeljük azokat.)
2016-ban 3,1 millió forintja volt készpénzben, és övé volt egy 2014-es Audi A8-as.
2017-re az autó eltűnt a nyilatkozatból, pénze viszont több lett: összesen 8+2 millió forintos készpénzállományt tüntetett fel (ebből 8 millió forint volt a bankban), ez pedig csaknem 7 millió forintos növekedést jelent.
2018-ban valamivel részletesebben rá lehetett látni Völner anyagi helyzetének változására, abban az évben ugyanis a választás miatt két nyilatkozatot is le kellett adni. A májusi dokumentum az előző évi adatokat tartalmazta, 2018 végére viszont ismét gazdagabb lett Völner, ugyanis 14,8 milliója lett a bankban. Év végén ennyi volt az összes bevallott készpénze, de így is fél év alatt csaknem 5 millióval gyarapodott.
2019-ben pár százezer forinttal tovább nőtt a bankban elhelyezett pénze, a bevallás szerint 15,2 millió volt a számlán. Tavaly viszont csökkent a pénze több mint 3 millióval, összesen 8,5+3,5 millió forintot tartott a bankban.
Arról természetesen a vagyonnyilatkozatok nem adnak iránymutatást, hogy pontosan milyen forrásból származik az ott feltüntetett vagyon, bár az azért feltűnő, amikor valakinek úgy ugrik meg a megtakarítása, hogy fizetéséből nem biztos, hogy ilyen spórolásra futja. Az, hogy Völner vagyona miből gyarapodott milliókkal, az ő nyilatkozatából sem derül ki, így az sem állítható, hogy köze van a vesztegetésgyanúhoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.