Az eddig vártnál nagyobb lehet a 2021-es és a 2022-es infláció is, az MNB pedig újra rákényszerülhet a nagyobb kamatemelésre.
Jelentősen megnőtt a kockázata annak, hogy még annál is magasabb lesz az infláció idén és jövőre, mint amit a Magyar Nemzeti Bank várt – így kommentálta Virovácz Péter, az ING elemzője azt, hogy kilencéves rekordra, 5,5 százalékosra nőtt az infláció. Az MNB a szeptemberi inflációs jelentésében úgy számolt, hogy idén 4,6-4,7 százalékkal nőhetnek az árak, 2022 második negyedévében kerül a mutató 4 százalék alá, és 2022 második felében stabilizálódik 3 százalék körül, így 2022 egészében 3,4-3,8 százalék között lehet.
Azt is hozzátette, nem okozott komolyabb meglepetést az 5,5 százalékos infláció. A nagy drágulásnak több oka is van:
- az üzemanyagok egy év alatt 21,6 százalékkal drágultak, már a bázishatás sem segít,
- egyre inkább begyűrűzik az élelmiszerárakba az, hogy a mezőgazdaság termelői árai emelkednek,
- az ipari termelői árak és a szállítási költségek is nőnek,
- a forint nem képes érdemben erősödni, ez pedig az importált inflációt növeli,
- a kulturális és szabadidős szolgáltatások ára is nőtt, ahogy próbálja mindenki behozni a lezárások alatti bevételkiesést.
Az elemző szerint nagyot nőtt az esély arra, hogy az MNB újra nagyobb mértékben emelje a kamatokat – a jegybank legutóbb a korábbi 0,3 helyett csak 0,15 százalékos alapkamat-emelésről döntött, de ezzel nem tudta fékezni az inflációt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.