Gazdaság Bank360.hu 2021. május. 21. 10:58

Vannak azért kivételek, amikor a csokos lakást is el lehet adni

A csok támogatás igénylésének az egyik velejárója, hogy a folyósítással egy időben az állam javára tízéves elidegenítési tilalmat jegyeznek be, emiatt a támogatással szerzett ingatlant ennyi ideig nem lehet eladni, de kiadni vagy nyomósabb indok nélkül lebontani sem. Akit csak az elidegenítési tilalom tart vissza az igényléstől, annak érdemes tudni, hogy bizonyos élethelyzetekben ez alól lehet kivételt tenni, és tovább lehet vinni a csokot egy másik ingatlanra, akár a tilalom lejárta előtt is.

Az állam javára bejegyzett jelzálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése minden csok-igénylőt egyformán érint, független attól, hogy a támogatási összeget egy vagy több gyermek után vette-e fel – vagyis a 600 ezer forint támogatást igénylőknek ugyanazokat a feltételeket kell ebből a szempontból teljesíteni, mint azoknak, akik a maximálisan elérhető 10 millió forintot kapják meg.

A csok-szabályok szerint a támogatott személynek és a vele élő gyerekeknek tíz évig életvitelszerűen a támogatással megvásárolt vagy felépített ingatlanban kell élni, ez alól mindössze néhány esetben lehet kivételt tenni – például ha a gyermek már nagykorú lett, vagy ha például az egyik szülő egy másik városban vállal munkát; utóbbi esetben legfeljebb öt évig lehet másik településen élni.

A csokkal felépített vagy megvásárolt lakást továbbá tíz éven át nem lehet lebontani – csak ha természeti katasztrófa indokolja ezt –, nem lehet kiadni, haszonélvezeti jogot alapítani rá, vagy lakáscéltól eltérő módon hasznosítani, hacsak nem a saját vállalkozásunk székhelyeként jelentjük be.

Mit lehet akkor tenni, ha mégis költöznénk?

Ha az elidegenítési tilalom vége előtt mégis költözne a család, akkor van arra lehetőség, hogy visszafizetési kötelezettség nélkül eladják a csokos ingatlant. Ennek a módja, ha a csok támogatást az elidegenített ingatlanról átviszik a következő ingatlanra. Ha a csokból új ingatlant vásároltak vagy építettek, akkor a folyósítástól számítva öt év után költözhetnek használt lakásba, ám ha ismét új építésű ingatlanba költöznek, nem kell megvárni az öt évet.

Adminisztrációs szempontból több lehetőség is van a támogatás továbbvitelére. A legegyszerűbb megoldás, ha a csokos ingatlan eladása után 60 napon belül megvesszük az új ingatlant – ekkor a bejegyzett jogok közvetlenül átkerülnek az ingatlan-nyilvántartásban az újabb lakásra.

Ha nem megy ennyire gyorsan az új ingatlan megvásárlása az eladás után, az sem feltétlenül gond: ebben az esetben a támogatás összegét egy letéti számlára be kell fizetni, de a visszafizetési kötelezettséget egy évre fel lehet függeszteni – ennyi idő áll rendelkezésre, hogy büntetlenül megvegyük az új ingatlant. Ez alól szintén van kivétel: ha építkezésbe kezdünk, akkor három évünk van, hogy befejezzük.

A felfüggesztés időtartama alatt a támogatott személy kérelmére az eredetileg csokkal épített vagy vásárolt lakást a kormányhivatal tehermentesíti. Az új lakáscél teljesítése után a felfüggesztés véget ér, és a támogatási összeget visszakapja a támogatott.

A vétel és az eladás sorrendje akár fel is cserélhető: ha előbb vennénk meg az új ingatlant, akkor egy év áll rendelkezésre az eladásra úgy, hogy a csokot át lehessen vinni az új ingatlanra.

Az újabb ingatlan megvásárlásával a tízéves elidegenítési kötelezettség nem kezdődik elölről, hanem az eredeti szerződés szerint folytatódik tovább. Ha időközben viszont lejár a tíz év, az újabb lakáscélt akkor is teljesíteni kell, hogy a támogatást át lehessen vinni a másik ingatlanra.

Az új lakás legyen nagyobb és drágább

A támogatás átvitelének a feltétele, hogy az újabb lakás vételára vagy építési költsége meghaladja az elidegenített lakásét, emellett a hasznos alapterületre is ugyanez vonatkozik. Ha kisebb az ingatlan, vagy alacsonyabb a vételár, mint az előző ingatlan esetében, a csok támogatás arányos részét vissza kell fizetni az államnak, büntető kamattal együtt.

Fontos emellett, hogy az elidegenített ingatlan vételárát beforgassuk az új ingatlanba, ellenkező esetben az eladási és a vételár különbözetével arányos mértékben vissza kell fizetni a támogatást.

Az önkéntes visszafizetés is megoldást jelenthet

Ha a fenti lehetőségek közül egyik sem megoldható, vagy egyszerűen már nem szeretnénk élni a csok lehetőségével, akkor a támogatás önkéntes visszafizetésére is van lehetőség – ez főként a kisebb támogatási összegeknél életszerű. A visszafizetést követően az állam javára bejegyzett jogok lekerülnek az ingatlanról, ezt követően pedig kevesebb megkötés mellett választhatjuk ki a következő ingatlant.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.