Míg tavaly úgy zárt 5548 milliárdos államháztartási hiánnyal a kormány, hogy a költségvetési törvény csak 367 milliárdot engedélyezett volna, idén már a törvény is lépést tarthat a dagadó hiánnyal. A törvénymódosításra a tavaszi parlamenti ülésszakban kerülhet sor.
Idén február végéig 539,7 milliárd forintos államháztartási hiányt hozott össze a kormány, ami az egész évre tervezett 1491,2 milliárdos deficit harmada. A Pénzügyminisztériumnál ezután a Népszava kérdezett rá, hogy mik a terveik a költségvetéssel. A minisztérium a lapnak válaszolva egy a Magyar Nemzetben megjelent interjúra utalt, amelyben Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár ezt nyilatkozta:
A 2021. évi költségvetésnek a karakterét a járvány elleni védekezés és a reálgazdaság erősítése határozza meg. Az elmúlt időszak tapasztalatai és a gazdaság újraindításának célja miatt ugyanakkor célszerű a módosítás, amelyre a mostani tavaszi parlamenti időszakban kerülhet sor. A Pénzügyminisztérium javaslata magában foglalja majd a gazdaság újraindításának idei forrásigényét, ezáltal a korábban feltételezettnél magasabb hiánnyal számolunk, de az államadósság remélhetőleg már csökkenni fog.
Tavaly a kormány annak ellenére zárt 5548 milliárd forintos államháztartási hiánnyal, hogy a költségvetési törvény 367 milliárd forintot engedélyezett volna. A kabinet végig kormányhatározatokkal írta felül a törvényt – az alapján, amit a Pénzügyminisztérium válaszolt a Népszavának, úgy tűnik, idén már a törvény is lépést tart majd a dagadó hiánnyal.
Íme, a kormány árnyékköltségvetése: így jött össze az 5 ezer milliárd forintos hiány
Jelentős bevételkieséseket okozott az állami költségvetésnek a járvány és a válság, csak áfában 300 milliárd volt a mínusz. De nem ettől borult fel teljesen, hanem a kormány sokszor vitatható célú, féktelen pénzszórásától. A külügy büdzséje például közel négyszeresére hízott, Orbán kabinetirodájáé több mint kétszeresére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.