Gazdaság hvg.hu 2019. március. 14. 11:15

Az EU elnöke hosszú időre elhalasztaná a Brexitet

Donald Tusk megszólalt.

A Brexit hosszú elhalasztására tesz javaslatot a jövő heti EU-csúcson Donald Tusk – erről az uniós csúcsszerv, a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke Twitter-bejegyzésében számolt be.

A tweetben, amelyet lelkesedéssel fogadtak a közösségi oldal EU-párti brit kommentelői, Tusk azt írja, hogy arra az esetre tanácsolja a hosszú halasztást, ha az Egyesült Királyság újra akarja gondolni Brexit-stratégiáját. Miután Theresa May brit kormányfő kemény Brexitre irányuló megállapodástervezetét eddig kétszer szavazta le a brit parlament, itt nagyjából két dologra lehet gondolni

  • "puha", vagyis a belső piaci tagságot megtartó kiválás
  • a kilépésre irányuló indítvány visszavonása. (Ez utóbbit az Európai Bíróság korábbi döntése alapján a kilépés előtt teheti meg London.)

A Guardian szerint az EiT-elnök javaslata segítheti Theresa May-t, akinek legújabb, a halasztásról szóló javaslatáról este szavaz az alsóház. A kormányfő ugyanis épp azzal érvel, hogy ha a képviselők nem szavazzák meg – várhatóan a jövő hét elején, harmadik próbálkozásra – a megállapodásról szóló tervezetet, akkor hosszú halasztásra kell felkészülnie az országnak, amiről akár a jövő csütörtökön kezdődő EU-csúcson dönthetnek. Ezt erősíti meg Tusk posztja is.

A kilépés dátuma elvben két évvel követi az EU Alapszerződés 50. cikke alapján benyújtott kérelmet, ennek az időpontja március 29. Szerdán azonban a brit parlament elutasította, hogy megállapodás nélkül is ki lehessen lépni, márpedig igen kicsi az esély arra, hogy a következő két hétben bármiféle új egyezség szülessen, amelyet még az uniós tagállamok is jóváhagyhatnak. A parlament elé May egy "rövid, technikai jellegű halasztás" javaslatát terjesztené, ami azért fontos, mivel a hosszabb tologatás esetén a britek tagok maradnak, és részt kell venniük a május végén rendezendő EP-választáson is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.