Eredmény nincs, de legalább nagyon sokba kerül.
Egyetlen olyan mutató van, amelyben a magyar foci a régió élére került: a legjobban kereső kétszáz ember fizetése. Erre a megállapításra jutott Muszbek Mihály sportközgazdász, aki a magyar foci 2017/18-as szezonjáról készített elemzést.
A legjobban kereső mintegy kétszáz ember - ebben a csoportban játékosok, a szakmai stábok egyes tagjai és klubok felső vezetői vannak - valószínűsíthető éves átlagkeresete 52,8 millió forint, amely Kelet-Közép-Európában a legmagasabb, és eléri az osztrák, dán, svéd, belga szint 80 százalékát.
Az előző szezonban NB I-es 12 sportvállalkozás üzleti mérlegében 1068 munkavállaló személyi ráfordítása 13,268 milliárd forint volt. Ez alapján a liga összes foglalkoztatottjának átlagos bruttó jövedelme 12,422 millió forint volt, tehát havi egymilliós forintnál magasabb az átlag.
A klubok 2017-es pénzügyi eredményeit összeadva az derül ki, hogy az NB I összvesztesége 100 millió forint volt.
Muszbek úgy látja, rövid távon sem válogatott-, sem klubszinten nem várható nemzetközi előrelépés. Hosszabb távon pedig akkor lehet fejlődés, ha az akadémiai rendszer gyökeres átalakítást követően az eddigieknél hatékonyabban fog működni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.