Semmisé nyilvánították a horvátok a frankhitelt; Parragh László megemelné a katások adóját; teljes káoszba fullad az étel- és italautomaták online bekötése a NAV-hoz. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Semmissé nyilvánította a svájci frank alapú jelzáloghitelt a horvát legfelsőbb kereskedelmi bíróság. A döntést 70 oldalon keresztül indokolták, de a lényege az: a bankok 2004 és 2008 között nem tájékoztatták ügyfeleiket az ilyen devizahitelek magas kockázatáról.
Ezzel a döntéssel 120 ezer adós kaphatja vissza a hitelei után túlfizetett kamatok és a devizaárfolyam közötti különbséget. A bankoknak több mint 10 milliárd kunát, azaz 437 milliárd forintot kell megtéríteniük ügyfeleiknek, de minden hitelesnek egyéni pert kell indítania a pénzintézetek ellen.
Horvátországban 8 bankból 7 érintett az ügyben, köztük az OTP Horvátország és az OTP tulajdonában lévő Splitska Banka is. Megkérdeztük az OTP-t is, de kérdéseinkre csak annyit válaszolt: „vizsgáljuk a döntés részleteit, ezért az OTP Bank egyelőre nem szeretné kommentálni”. Az pedig már más kérdés, hogy Horvátországban egyáltalán nem ez a hét híre, hanem a vb-döntő.
Emelni kellene a katások adóját – mondta Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint „logikus levezetés”, hogy havi 50 ezer forintról 73-75 ezerre emeljék az adót. Legalábbis akkor, ha az idei minimálbért vesszük alapul, de jövőre még ennél is magasabb lesz a teljes munkaidőben adható legkisebb bér összege.
Parragh azt is elmondta: biztos abban, hogy a változásokra még nem 2019-ben kell számítani. A mostani adócsomagban ez ugyanis nincs benne, és időt kell hagyni a vállalkozóknak, hogy megértsék a szándékot.
Totális káoszba fullad az étel- és italautomaták online bekötése a NAV-hoz. Több üzemeltetőt is megkerestünk, mind arról számoltak be, hogy rengeteg a műszaki hiba. Egyikük azt mesélte, hogy a rendszer gyakorlatilag a legegyszerűbb, érmés vásárlás esetén működik csak.
A kormány a szakma óriási meglepetésére a Magyar Postát jelölte ki felügyeleti szolgáltatónak. Ez azt jelenti, hogy az üzemeltetőknek a Postával kell szerződniük az online egységek beszerelésére, üzemeltetésére és szervizelésére. A társaság azt írta kérdésünkre: „a Magyar Posta eleget tett feladatának”. Csakhogy a vállalkozók szerint a cég minden panaszt elhallgatva igyekszik azt a látszatot kelteni, hogy az online egységek rendben vannak, holott ez nincs így.
A hét képe: így fogyhat és öregedhet el a magyar lakosság 2080-ra.
Ételt osztott egy pap a szegényeknek, mire valaki ráhívta a rendőröket. Csépa plébániáján a bejelentés szerint nem volt biztonságos az ételosztás, mert néhány élelmiszernek már lejárt a szavatossága. A Jász-Nagykun Megyei Kormányhivatal munkatársai a rendőrséggel együtt mentek ki a plébániára, hogy házkutatást tartsanak.
A kormányhivatal a helyszínen egy deka élelmiszert nem talált. De azért: figyelmeztették a plébániát, hogy az ételosztást minden esetben be kell jelenteni a hatóságoknak, ráadásul élelmiszert csak regisztrált szervezet adományozhat. A pap szerint az éhezők maguk mennek kérni a plébániára, nem pedig ő maga viszi el hozzájuk az élelmet, kötelezve arra őket, fogadják el és egyék meg.
„Utólag sem tartom szégyellnivalónak, hogy egy feszes határidőkkel teletűzdelt projektben minden erőforrást használni akartunk, például a tesztelésnél” – ezt mondta a T-Systems vezérigazgatója a BKK e-jegyrendszerének totális felsüléséről. Kaszás Zoltán azt nem tudta megmondani, hogy a cég 9/11-ének számít-e az eset, de azt elismerte, hogy komoly nyomot hagyott rajtuk.
Arra a kérdésünkre, hogy mit mondana annak a fiúnak, aki ellen tavaly büntetőeljárás indult, mert jelezte, hogy a 9500 forintos bérletet 50 forintért tudja megvenni, a vezérigazgató azt válaszolta: „Hogy ugyanilyen feladatot sokkal transzparensebben végezzen el, és annak meglenne a jutalma. Ha ilyen informatikai képességei vannak, fejlessze, használja jóra.”
Ezer tonnát is meghaladó veszélyes hulladék áll egy évtizede egy kiskunhalasi udvaron. A hatóságok szerint a helyzet nem igényel azonnali intézkedést. A Kiskunhalas ipari telepén levő ötezer négyzetméteres területen hordók, műanyag flakonok, más tároló edényekből iszonyú bűz árad, nagy részükből kékes folyadék szivárog.
A vétkes cég megszűnt, volt bírság, volt ítélet, csak éppen a hordók rohadnak tovább. A vétkes elnyerte a büntetését, a terület jelenlegi tulajdonosa azonban csak nézheti a több száz tonna veszélyes hulladékot, és semmire sem tudja használni a saját tulajdonát.
„Ezek szerint minden mással elégedett volt a sajtó a közel háromórás meghallgatás alatt, ennek örülök” – így kommentálta Nagy István azt, hogy a miniszteri meghallgatásáról egyedül az a mondata került be a köztudatba, hogy a szendvicsét eldobó migráns miatt fenyeget sertéspestisjárvány. Az új agrárminiszter azt is elmondta kérdésünkre: hiába hivatásos vadász, amióta politikai pozícióban van, egyáltalán nem vadászott.
A tervekről, amelyek szerint a következő EU-s költségvetésben már sokkal kevesebb agrártámogatás érkezhet, Nagy István azt mondta: „ellensúlyozni kell a magyar gazdáknak azt a hátrányát, hogy a rendszerváltás után kiszolgáltattuk ezt az ágazatot az európai konkurenciának”. A XXI. századi mezőgazdaságot viszont eközben „menővé kell tenni” szerinte, mert „hiába mondjuk, hogy stratégiai ágazat a mezőgazdaság, ha nem tudjuk megtalálni a fiatalokhoz vezető utat. Ha a fiatalok éreznék, hogy itt is van kihívás, akkor nem annyian jelentkeznének ezekbe, ahányan.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.