Bár 2016-ban csökkent kicsit az üteme, továbbra is folyamatos az elvándorlás Magyarországról – derül ki az OECD adatait idéző Portfolio cikkéből.
Újabb becslés érkezett a külföldre vándorolt magyarok számáról: az OECD most megjelent adatai szerint az egymilliót közelítheti azok száma, akik hosszabb-rövidebb ideig külföldre vándoroltak – írja a portál.
Az OECD szerint 2016-ban 85 ezren vándoroltak el az egy évvel korábbi 99 ezer után, a 15%-os visszaesés egy része a Brexitnek volt betudható.
Ha viszont hosszabb távon vizsgáljuk a tendenciákat, már jóval szomorúbb számokat kapunk: a szervezet adatai alapján 2006-15 között évente átlagosan 65 ezer magyar próbált szerencsét külföldön. A portál szerint emellett a 2004-es EU-csatlakozásunk utáni két évben is megindulhattak már sokan: ha erre az időszakra is csak "átlagos" kivándorlást veszünk alapul, akkor 780 ezernél járunk. Ehhez jön a 2016-os 85 ezer, és a 2017-es egyelőre nem ismert szám.
Így összességében majdnem biztos, hogy 900 ezer felett van már azoknak a száma, akik 2014 óta hosszabb-rövidebb ideig elvándoroltak külföldre
– írták.
A visszatérésről szóló adatokat már nem ennyire egyszerű nyomon követni. Ráadásul ha valaki a külföldi statisztikából kikerül, akkor az még korántsem biztos, hogy hazatért, hiszen közben kereshetett akár más célországot is.
A Portfolio azt írja, a fenti közel egymillió magyar jelentős része ezért könnyen lehet, hogy visszatért már Magyarországra, ez pedig alátámasztja azt a korábbi becslést, miszerint jelenleg 600 ezer körül lehet az Európában élő magyarok száma.
(Nyitóképünk illusztráció.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.