Az ukrán parlament véglegesen jóváhagyta a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság felállításáról szóló törvényjavaslatot, amelyet az ország legnagyobb hitelezője, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) már régóta sürgetett, és a kölcsönök további folyósításának egyik fő feltételeként határozott meg.
Petro Porosenko elnök már tavaly decemberben benyújtotta a törvényjavaslatot, kérve annak sürgős tárgyalását. Az előterjesztést most végleges változatban a parlament több mint kétharmados többséggel fogadta el, a 450 fős törvényhozás 315 tagja szavazta meg. Az indítványhoz csaknem kétezer módosító javaslatot nyújtottak be. Az államfő – aki jelen volt a plenáris ülésen – kijelentette, hogy a parlament elé elfogadásra terjesztett, módosított változat teljes mértékben megfelel az Európa Tanács Velencei Bizottsága ajánlásainak, egyúttal nem ütközik Ukrajna alkotmányába és jogszabályaiba sem.
Az előterjesztés a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróságot Ukrajna igazságszolgáltatási rendszerének állandó, magas szakmai színvonalú bíróságaként határozta meg, amelynek székhelye Kijevben lesz, de hatásköre kiterjed az egész országra. A parlament első olvasásban március 1-jén hagyta jóvá a javaslatot. Azt követően viszont számos bírálat érte Ukrajnát nyugati partnerei – az IMF, a Világbank, az Európai Unió, a G7-országok részéről – részéről, amelyek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a javaslat csupán véleményezési jogot ad a nemzetközi szakértőknek a bírák kiválasztásában. Ez pedig szerintük nem elég ahhoz, hogy garantált legyen a bírák befolyásmentes kiválasztása. Kijevet azzal vádolták, hogy nem tartja magát a Velencei Bizottság ajánlásaihoz, és megszegi ígéreteit. A korrupcióellenes bírói testület felállítása körüli nézeteltérések azzal a veszéllyel fenyegettek, hogy az IMF felfüggeszti hitelprogramját, ami létfontosságú Ukrajnának, valamint egyéb nyugati pénzügyi segítségtől is elesik.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál jelentése szerint előző éjjel sikerült kompromisszumos megoldást találni a frakciók közötti egyeztetésen a nemzetközi szakértőknek a bírák kiválasztásában való közreműködéséről. Musztafa Najem kormánypárti képviselő tájékoztatása alapján a 6 tagú nemzetközi szakértői testületnek vétójoga lesz a bírák kiválasztásában. A vétót azonban bármely bírójelölt esetében megtámadhatja együtt a 16 tagú Legfelsőbb Bírói Bizottság és a nemzetközi szakértői testület. A vétó nem érvényes, ha legalább 11-en az érvénytelenítése mellett szavaznak, és ha van a támogatók között legalább három nemzetközi szakértő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.