Furcsa lépésekkel változtatott az energiaárakon január elsejétől a kormány, a fogyasztók ebből semmit nem éreznek, pedig a piaci árak folyamatosan esnek.
Hiába csökken a piacon az áram ára, Magyarországon ebből semmi nem érzékelhető, a felelős miniszter ugyanis egy rendelettel pont annyival – négy százalékkal – emelte az áram nagykereskedelmi árát, amennyivel a közműhivatal szerint csökkent a hálózatok karbantartására szükséges összeg – rakta össze a Népszava.
Az Európai Bizottság éppen az ilyen lépések miatt indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen, kifogásolva, hogy az energiahivatal nem független a kormánytól, a fontos kérdésekben pedig a kormány rendeletben dönt. Erre reagált a kormány és egy nemzeti konzultáció úgy, hogy Magyarország ragaszkodik az energiaár meghatározásának jogához – azt sugallva, mintha Brüsszel akarná emelni az árakat.
A kérdés nem az, Brüsszel miért akarja emelni az árakat, hanem hogy a kormány miért teszi ezt. A Népszava megtalálta a választ: az emeléssel a szolgáltatók rosszul járnak, a nagykereskedő MVM bevétele viszont közel hatmilliárd forinttal nő. Ez a pénz azonban megy is tovább az áramot az állami cégnek eladó erőművekhez, köztük a második legfontosabb létesítményhez, a Mátrai Erőműhöz, amelyben Mészáros Lőrinc irányító befolyást szerzett.
A piaci áresés ellenére egyelőre hiába várunk a gázár csökkenésére is, igaz, itt egy kicsit másképp változik az árszerkezet. A nagykereskedelmi ár ugyanis csökken, vagyis itt az állami tulajdonban levő kiskereskedő jár jól. A fogyasztóknak pedig teljesen mindegy, hiszen az áresés mindössze egy százalékos.
További részletek a Népszava cikkében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.