A költségek nőnek, mert csúszik a beruházás kezdése. De a törlesztőket az eredeti terv szerint kell kezdeni visszafizetni. Viszont az EU nem tűr költségnövekedést. Erre kéne a kormánynak gombot varrnia.
A kormány mind a Kormányinfón, mind a napokban egy konferencián elismerte, hogy csúszásban van a Paks II-es beruházás. Ez azonban nemcsak bosszantó tényező – drágulást okoz, és ez azt jelentheti, hogy új uniós engedélyekre lesz szükségünk, mert a megtérülés számai már nem állnak meg, írja a Népszava. A csúszás azt jelenti, hogy 2026-27-ben adják át a blokkokat, az eredeti 2025-26-os időpont helyett. Az eredeti terv alapján 2026-ban már a termelés által keletkezett bevételekből akarták fizetni a törlesztőket az oroszoknak, azaz ez máris borul. Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormány nem tudta megbecsülni az elhúzódó vizsgálatok időigényét, és bár a termelés később kezdődik, a hiteltörlesztés nem csúszik, azt az eredeti tervek szerint kell megkezdeni. Ezzel bezárult a kör: az EU ugyanis nem engedi a tervezett költségek növekedését – valami nagyon okosat kell majd kitalálnia a kormánynak Brüsszelben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.