Hat tagország állt ki az EU Mezőgazdasági Tanácsán Magyarország és Szlovákia mellett azt ellenezve, hogy bizonyos gyártók ugyanazon márkanév alatt eltérő minőségű élelmiszereket forgalmaznak az uniós tagállamokban.
A gyakorlat – amelyet a magyar földművelésügyi miniszter vérlázítónak nevezett a tanácskozáson – Csehország, Szlovénia, Románia, Bulgária, Görögország és Horvátország szerint is elfogadhatatlan. Ezért az Európai Bizottság hatékony fellépését sürgetik.
Fazekas Sándor a Magyar Időknek úgy fogalmazott: ne csak az uborka görbületét és a tyúkketrec nagyságát szabályozza az unió! Elfogadhatatlan, hogy a jobb minőségű termékek a nyugati piacra kerülnek, míg a silányabbak a keleti blokk országaiba.
A miniszter üdvözölte, hogy a fogyasztóvédelemért felelős európai uniós biztos a régiós álláspont mellé állt. Ugyanakkor a miniszter szerint nem megoldás a biztos javaslata, mely elsősorban fogyasztóvédelmi eszközöket tartalmaz, hiszen azokkal csupán egy-egy konkrét termék kapcsán lehet fellépni.
Fazekas szerint a jelen helyzetben átfogó szabályozás kidolgozására van szükség, amely előírja, hogy azonos márkanév alatt forgalmazott termékeknek legyen azonos a minősége, és azt is pontosan meghatározza, miként szankcionálható az a vállalat, amelyik ügyeskedéssel és taktikázással becsapja a vásárlóit.
Az agrártárca korábban száz termékre vonatkozóan új vizsgálatot rendelt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól, ám azt egyelőre nem közölték, mely élelmiszereket ellenőrzik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.