Első körben három milliárdot fizettek volna egy olyan ötödik kerületi ingatlanért, ami szakértők szerint ennek a háromszorosát is megéri. A Zrínyi utca ingatlan sorsa kedden dől el, de szinte biztos, hogy nagyot bukik rajta az állam.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szombaton 2,77 milliárdos kikiáltási áron árverésre bocsátott egy ingatlant. A Bazilika közelében található Zrínyi utcai ingatlan a szakértők szerint ennek háromszorosát is megéri. (A Google Street View-on itt tudja megnézni a Zrínyi utca 3.-at) Az ötmilliónként ugró licit mellett kemény verseny kellene ahhoz, hogy az ingatlant ne áron alul adja el az állami vagyonkezelő.
A szombati árverésen végül 3,08 milliárdért - vagyis jóval a valós érték alatt - kelt el a Four Seasons mögött lévő ingatlan, de a technikai problémák miatt vasárnap megismételték a licitet.
Ekkor már 3,8 milliárdnál járt a győztes licit, de megint lehalasztották az árverést, ugyanúgy technikai problémákra hivatkozva. Az utolsó állapot szerint kedden dől el az ingatlan sorsa.
A bizalom ára
A 444.hu szúrta ki, hogy hiába nyer az egyik licitáló, és helyezi a teljes vételárat ügyvédi letétbe, attól még nem veheti birtokba az épületet. A nyertes vevő ugyanis köteles ingyen bérbeadni az épületet az ott működő állami intézménynek, az OGYÉI-nek egészen addig, amíg az MNV át nem költözteti azt. Ugyanakkor semmi sem kötelezi az MNV-t, hogy így tegyen. Mégis akkor miért költ valaki milliárdokat egy olyan ingatlanra, amit nem is használhat?
A cikk szerint ebből az következik, hogy a licitáló valószínűleg abban bízik, hogy az MNV belátható időn belül kiköltözteti az állami intézményt. Könnyű kitalálni, hogy mit is kell a bizalom alatt érteni.
Offshore cégek a láthatáron
A nyilvános licitnapló alapján 2 licitálót tudott beazonosítani a 444. Az egyikük, Rudolf Györgyné egy Perbete Zrt. nevű cég nevében licitál a milliárdos épületre, és nagy valószínűséggel itt lakik:
A másik licitálót Rózsa Juditnak hívják, a II. kerületben lakik. Valószínűleg nem a saját nevében jár el: a cégadatbázisok szerint számos offshore tulajdonú cégben benne van cégvezetőként.
A 444 cikke szerint a Zrínyi utca 3. esetében látott módszer nem egyedi. Hasonló körülmények között került új tulajdonoshoz a szintén 5. kerületi Biarritz-ház és egy Andrássy-úti palota is. Előbbi a Rogán Antallal kapcsolatba hozható Carion-cégcsoport egyik fontos emberéhez, Papp Ádámhoz került, míg a palota Tiborcz István üzlettársáé, a West Hungária Bau-csoport tulajdonosáé, Paár Attiláé lett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.