Pedig a pénznek, amit az Apple amerikai óriáscégtől gombolna le Brüsszel adóhátralékként, lenne helye az ír költségvetésben. Akkor miért nem boldog a miniszter?
Michael Noonan azért nem kér a pénzből és Dublin azért támadja meg a döntést az Európai Bíróságon, mert fél. Attól tart, hogy az 1980-ban Corkban megtelepedett, hatezer munkahelyet létrehozó Apple után Brüsszel előveszi a többi amerikai multit is, amelyeket a kivételesen kedvező adórendszer vonzott Írországba. Így viszont félő, hogy kidől a gazdaság egyik fontos tartóoszlopa.
A HVG e heti cikkéből az is kiderül, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió azon marakodik, melyiküket illesse az amerikai multik által külföldön parkoltatott, 2400 milliárd dollárnyi nyereség közterhe. A tét óriási. A gigacégek adóelkerülési játékában egyébként fontos szerep jut a „dupla ír” modellnek, ami ezúttal nem a whiskey-re vonatkozik, de megrészegítette a profitra szomjazó vállalatokat.
Az Apple-botrány miatt előbb véget ért a vakáció az ír képviselőknek
A parlamentnek döntenie kell, mit kezdjenek az Apple óriásbüntetésével, ezért hazahívták a képviselőket a nyári szünetről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.