Már megint belerúgtak a zöldek a republikánus elnökaspiránsba, pedig nem is mondtak semmit. Csak a hiteles adatokat rendezték sorba, azok magukért beszéltek.
Ahogyan azt a múlt héten, még melegében megírtuk, a republikánusok várható elnökjelöltje, Donald Trump meglehetősen elragadtatta magát az észak-dakotai fővárosban, Bismarckban, amikor jelentős tömeg előtt arról beszélt, hogy újra a szén (és az olaj) országává tenné elnökként Amerikát, és kinyírná a megújuló energiatermelő szektort, de még a klímaegyezményt is felrúgná. Nem ez volt az első – és vélhetően nem is az utolsó – alkalom, hogy Trump "túltolta", de ezen kijelentéseit akkor se menti semmi, ha azokat egy olajipari konferencián mondta el, és aztán jó hangosan meg is tapsolták.
Azért nem, mert az Egyesült Államok évek óta teljesen más irányba megy, mint amiről az elnökaspiráns beszélt. Ezt már hosszasan kielemeztük, és az érvek, valamint a behivatkozott adatok közt az is szerepelt, hogy az USA 2015 első kilenc hónapjában olyannyira brutálisba kapcsolt a megújuló energiás erőművek építésében, hogy a hálózatra kapcsolt új kapacitások 98 százaléka szél-, illetve napenergiából termelt áramot.
Matematikailag volt csak arra esély, hogy ezt felül lehet múlni, de a legfrissebb jelentés szerint ez meg is történt. Az idei év első három hónapjában a megújuló energiaforrások 99,2 százalékot értek el az új villamosenergia-kapacitásban.
Mint az ábrán látható, az első negyedévben 1422 MW napenergia-kapacitás épült a rendszerbe (ebből 900 MW volt a „más” besorolású – ami azt jelenti, hogy nem naperőműként létesített ipari konstrukció, hanem közösségi, lakóparki, céges stb. telepítések, melyek zömmel bár a saját fogyasztást fedezik), de beléptettek 707 MW szélenergiát, 33 MW biomasszát, 29 MW vízerőműves kapacitást, és még 18 MW új gázerőműves teljesítményt is.
A mateknál maradva: a napenergia és a szélenergia együttes aránya ebben az új kapacitásmixben 96,4 százalék. Akinek további adatböngészéshez is kedve van, az itt megteheti, ahol ezt a táblázatot találja:
Tekintve azonban, hogy egy éve még volt egy (a mostani eredményhez viszonyítva) nagy boomja földgázból áramot termelő erőműveknek is (2015 Q1-ben 458 MW új kapacitást kötöttek hálózatra), amire az idén szinte biztosan nem lesz már lehetőség, ez a 96,4 százalékos rekordszint is még feljebb csúszhat a következő hónapokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.