Közeledünk a katasztrófához, lehet, hogy karácsonyra nem lesz elég Lego, nagy zsugások játszmája zajlik a TV2 körül, a paksi atomerőmű építését védeni hivatott magyar delegáció pökhendien viselkedett Németországban, az állami rezsicég lehúzós attrakciójára derült fény, Orbán Viktor egyik rokonának cégét felszámolják. Tovább is van, mondjuk még. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A müncheni Gasteig kulturális központban közmeghallgatást tartottak a németeknek Paks II. ügyében. Ők maguk kérték ezt Magyarországtól, de a fórum végül nem arról marad emlékezetes, hogy a keddi, 11 órás munkanap után azt szerdán is folytatni kellett. Még csak nem is arról, hogy a magyar delegáció a „turné” során először nem merte elsütni a megújuló energiával szemben mantrázott „nem süt a nap - nem fúj a szél” fegyverét. Sokkal inkább arról, hogy az Aszódi Attila kormánybiztos vezette 19 fős pökhendi delegációt a dél-német városban középkorú háziaasszonynak látszó aktivisták képesek voltak komolyan zavarba hozni.
A hét képe:
Ki állítja, hogy Varga Mihály sótlan ember! A nemzetgazdasági miniszter szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ünnepségén vett részt, megköszönte minden dolgozónak a munkáját, aztán nemsokára sokuknak végleg megköszöni. Ő maga beszélt arról egy nappal korábban, hogy bőven lesznek elbocsátások a NAV-nál, át kell szervezni, alakítani, áramvonalasítani, a polgárokhoz közelebb hozni, szolgáltatóvá tenni. Bár úgy áll a dolog, hogy addigra talán szét is esik az adóhivatal, úgy felgyorsult az önkéntes elvándorlás. A távozók vagy a gondolattal komolyan eljátszók csalódtak, és a kilátások miatt veszik a kalapjukat. Az átalakítás részeként az adóhivatal központi egységét betagozzák az NGM egyik államtitkárságába, aminek az egyik következménye az lehet, hogy a kormány közvetlenebbül férhet hozzá az adózók adataihoz.
Lehet, hogy egyszer majd tényleg ad a kormány 100 milliárd forintot a tokaji borrégió fejlesztésére, de annak becsatornázásában Tombor András már biztosan nem vesz majd részt. Ez derült ki szerdán, abból a döntésből, mely Tombort elmozdította a Tokaji Borvidék Fejlesztési Tanács vezetői posztjáról. Lázár János embere hivatalosan ugyan leköszönt a posztjáról, de a döntés mögött ott állhat, hogy Hegyalján bő három éve felbukkant Tombor körül mostanra elfogyott a levegő.
A formálisan csupán az állami Tokaj Kereskedőház ügyvivő fb-elnökeként dolgozó menedzser az utóbbi években számos borvidéki, illetve tokaj kereskedőházi botrányban volt sokszor emlegetett szereplő, és ő könyökölte ki a borvidéki fejlesztési tanács létrehozását is, melynek elnöke lett. Ahogy azonban azt nyár elején megírtuk, Tomborral szemben egyre erősebb ellenszél fújt, így miután évekkel a tokaji aszú forradalmának meghirdetése után sem tudott valódi eredményeket felmutatni, az állami borászat teljes átépítését célzó 16 milliárd forintos beruházás pedig épp megtorpant, Tombort – aki természetesen “a borvidék életében továbbra is szerepet akar játszani” – elküldték. A tanács új vezetője is Lázár bizalmi embere: Héjj Dávid korábban a kabinetfőnöke is volt, tavaly szeptember óta viszont a Miniszterelnökségen “a kormányfő feladatkörébe tartozó ügyekben szükséges társadalmi és kormányzati egyeztetéseket” végezte.
Ha korszerű, előre fizetős rendszerre térne át a gázfogyasztásában, akkor a Főgáz önt több mint 100 ezer forinttal lehúzza akkor is, ha arra nincs ésszerű magyarázata. A képlet egyszerű: a prepaid rendszerű mérőóra beszereléséhez a hagyományos gázórát le kell cseréni, de ez a mérőóra sem kerülhet az ügyfél tulajdonába (így elkerülhető, hogy következmények nélkül az megpiszkálható legyen). A mérőóra cseréje ugyanolyan rutinmeló, mint amit a gázművek a 10 évenként kötelező hitelességi cserje során elvégez, így annak többetköltsége nincs.
Az új mérőberendezés árába – mivel a fogyasztó nem lesz annak résztulajdonosa sem – a fogyasztót nem lehet bevonni akkor sem, ha az előre fizetős berendezés sokkal drágább, mint a hagyományos mérőóra. Így az értelmezhethetlen, hogy a Főgáz (mely jövőre minden jelenlegi lakossági szolgáltatótól átveszi az ügyfeleket) milyen alapon állít ki egy ilyen csere során 106 ezer forintos számlát arra hivatkozva, hogy ez az összeg magában foglalja mindazon költségeket, amibe ez a felhasználók részére nyújtott többletszolgáltatás kerül a 10 éves időtartam alatt, beleértve a gázmérő esetleges meghibásodása miatti csere költségét is. Az ügy külön pikantériája, hogy a “külföldi kézben lévő” ELMŰ az előre fizetős villanyórát kevesebb, mint 9 ezer forintért cseréli, az állami tulajdonú, a nemzeti közműszolgáltató gyámsága alá tartozó gázszolgáltató pedig ennek több, mint tízszereséért.
Zajlik az élet rendesen a TV2 körül. És még mindig nem lehet tudni, hogy kié is a tévétársaság: Andy Vajnáéké, vagy az Orbán Viktorral összeveszett Simicska Lajoséké, pontosabban a hozzá köthető Fonyó Károlyé. Mindenki azt állítja, az övé. Szuper helyzet. Az vetődött fel például, hogy a TV2 két (volt?) ügyvezetője, Yvonne Dederick és Simon Zsolt kiszervezhette a tévécsatornát, vagy valamelyik céget Fonyó Károlyék cége (Megapolis Media Zrt.) alól, de a helyzet nem egyértelmű. És kétségbe vonták egy ideig, hogy volt elővásárlási joga Fonyóéknak. Aztán miután kiderült, hogy hát erősen tudniuk kellett ezt, mert aláírtak egy üzletrész-átruházási nyilatkozatot, Dederick és Simon bevallotta volt opciós joga a Megapolisnak. De, így utólag, már nem tartják jogszerűnek az opciót.
Fonyó helyzeti előnybe került, mert előbb ő adta be a változásbejelentési kérelmét a cégbírósághoz a tévé vagyonkezelő cégének, a TV2 Media Group Holdings Kft.-nek a megvétele miatt. Igaz, ehhez aztán pár nap múlva a cégbíróság kiegészítést kért. Vajnáék pedig a tévé üzemeltető cégének (TV2 Média Csoport Kft.) megvételére koncentrálnak, miközben az voltaképpen leányvállalata a Fonyóék által állítólag megszerzett vagyonkezelő cégnek. Aztán Vajnáék adták be először a fúziós kérelmüket a versenyhivatalhoz, de Fonyóék is be akarják adni, pár nap, és benn lesz, mondja az ügyvédjük. Andy Vajna nem sok biztosat tud. Vélhetően eseménydús lesz a jövő hét is.
Felszámolták a formálisan a zágrábi Adriatiq Islands Group Plc. tulajdonában álló Adriatiq Islands Group Hungary Kft.-t, amelynek ügyvezetője 2008-2010-ben Habony Árpád, Orbán Viktor miniszterelnök bizalmas tanácsadója volt. A kft. utolsó, 2013 márciusában, a felszámolás kezdetekor készített mérlege mínusz 221,5 millió forint saját tőkét és 280,3 milliós adósságot mutatott. Az adóhatóságnak és a dolgozóknak is tartoztak. A cég közvetett tulajdonosa, Vitézy Tamás és Orbán Viktor miniszterelnök távoli rokonok: az üzletember egyik fivére, Vitézy László filmrendező első, néhai felesége Orbán édesanyjának a testvére volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.