Gazdaság Mizsur András - Zalavári Noémi 2015. február. 16. 13:05

Alig találtuk meg Európa legnagyobb illegális cigigyárát

Gyümölcsöt és zöldséget tartottak sokáig a vecsési hűtőházban, amelyben januártól egy cigarettagyártó gép ontotta magából a hamis cigit – a legtöbbet abban a pillanatban Európában. Februárban azonban kiszállt az adóhatóság, lekapcsolta a vállalkozást, és bevitt onnan tíz embert, közöttük 8 bolgárt. A helyiek előtt is jóformán ismeretlen telep ügyében eljáró vállalkozóhoz köthető egyik cégnek korábban is volt kétes ügye, ráadásul a bérbeadás egy offshore-paradicsomba bejegyzett céghez kötődik.

Nem egyszerű megtalálni Európa legnagyobb illegális cigarettagyárát, hiába is van az a Budapesttől pár kilométerre fekvő Vecsésen. Két órán át bolyongtunk, beszéltünk közben hat-hét helybelivel, épp ott járőröző pénzügyőröktől is próbáltuk megtudni, hol is van az az üzem. Hiába mentünk be hotelbe, cukrászdába, állítottunk meg a járdán embereket, egyikük sem tudott útbaigazítani minket, bár a hírt hallották, mi történt a településükön pár napja. Február elején ugyanis nagyszabású akciót hajtott itt végre a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV) és az élelmiszerbiztonsági hatóság, a Nébih, és a rajtaütés során az illegális dohányüzemben 22 tonna dohányt meg 2,3 millió szál cigarettát találtak a gépek mellett. Az ott levő mennyiségből 1-2 milliárd forintot érő cigarettát lehetett volna előállítani. A cigarettamárka Angliában ismert, oda szánták az árut.

Eltakarták

Moslékul kell gondolkozni – mondta egy helyi gázpalack-kereskedő munkatársa, amikor arról érdeklődtünk, miért nem tűnhetett fel senkinek az illegálisan működő dohánygyár. Ő tudta, mit keresünk, ismerte a helyet. Véleménye szerint a telephely ideális, ha a valaki el akarja rejteni, mivel foglalkozik, hiszen a szomszédos ingatlanokról nem lehet belátni az udvarra, és a forgalom sem lehet feltűnő, hiszen a környéken rengeteg teherautó és kamion fordul meg nap mint nap. Amikor ezt mondta, épp akkor kanyarodott ki egy teherautó az egyik utcából a városnak azon a részén, ahol az iparterület fekszik.

hvg.hu

A dohánygyár bázisául szolgáló telephelyen, a Széchenyi utca 141. szám alatt egy Arrabona TÉSZ feliratú teherautót (a cégről keretesünkben olvashatnak), egy bolgár rendszámú személygépkocsit és egy kamiont láttunk, az udvaron pedig hosszú sorban raklapok és befóliázott bolti rekeszek álltak halomban. Az egyik kisebb raktárépület ablakait kartonpapírokkal gondosan el is takarták, ügyelve arra, hogy senki ne láthasson be kívülről, mi is zajlik odabent. A bolgár rendszámú autó azért parkolt ott, mert az adóhatósági rajtaütés során nyolc bolgárt, egy izraeli és egy magyar embert vittek el, ők előzetes letartóztatásban vannak. A bolgárok munkások voltak, a gyanú szerint egy bezárt dohánygyárból hozták őket, közülük többen már voltak letartóztatásban egy másik európai országban – éppen illegális dohány gyártása miatt. Az izraeli és a magyar ember volt az irányító.

Az Arrabona Tész

Az Arrabona Tész zöldség- és gyümölcs-nagykereskedelemmel foglalkozott, ez volt a főtevékenysége. Az Opten cégadatbázis alapján eredménye nagyon hektikusan alakult az elmúlt években. 2009-cel kezdődő ötéves periódusban (2014-ről nincs adat) látunk 156 milliós adózás előtti nyereséget és 180 milliós veszteséget is, egy jó évet egy pocsék követett. 2015 elején csődvédelmet kért. A cég a vecsési telepet vette bérbe egy éven át a Rainbow Fruittól, a hűtőházra szüksége volt.

“Behajtott egy kocsi az udvarra, kiugrott belőle egy nő meg egy férfi, és elrohantak a szomszédos telek felé – idézte fel a szomszédos fémhulladék-feldolgozó vezetője a NAV rajtaütését. Azt állította, neki nem volt semmi gyanús, az is alig tűnt fel, hogy valaki használja a raktárépületet, csak éjszakánként lehetett némi mozgolódást látni. Akkor jöttek a kamionok, hozhatták a dohányt.

Az adóhatóság viszonylag gyorsan lekapcsolta az illegális cigarettagyárat. Egy ember, aki ismerte a korábban hűtőházként funkcionáló üzemet, azt mondta nekünk, tudomása szerint januárban indították be a fermentáló és a dohánygyártó gépet, vagyis bő egy hónapig onthatta magából a cigit a berendezés. A NAV gyorsan tudomást szerzett az illegális tevékenységről, közleményükben arról szólnak, hogy egy hónapos felderítő munka után szálltak ki február elején Vecsésre.

A kihalt telepen ottjártunkkor csak a portás tartózkodott, aki elbeszélése szerint már évek óta Juráskó Róbertnek dolgozik.

Az offshore-paradicsomba bejegyzett cég

A debreceni üzletember az egyik vezetője annak a zöldség- és gyümölcs-nagykereskedelemmel, de ingatlan-bérbeadással is foglalkozó Rainbow Fruit Zrt.-nek, amelynek a vecsési ingatlan a bejegyzett székhelye. A cégadatbázis szerint a vállalkozás egyetlen részvényese egy 3Mix Invest nevű cég, amely egy offshore-paradicsomban, az Egyesült Államok egyik államában, Delaware-ban van bejegyezve. Delaware azért kedvelt terepe a rejtőzködő-adóminimalizáló cégeknek, mert minimális adó terheli csak az oda bejegyzett vállalkozásokat, bárhol máshol is végzik valójában tevékenységüket. A külföldi cég kézbesítési megbízottját hiába próbáltuk elérni, a megadott belvárosi címhez nem tartozik telefonszám. Juráskót, mint a cég ügyvezetőjét, sikerült elérnünk, aki többes szám első személyben beszélt, amikor a vállalkozásról kérdeztük.

Juráskó azt mondta, két éve van tulajdonában a telep. (Először feleségét sikerült telefonon elérnünk, aki ezzel szemben azt állította, évekkel korábban eladták a vecsési ingatlant.) Ám, hogy ismerős volt ő itt korábbról, az is szinte biztos. Az üzletemberi pályafutását nem ma kezdő Juráskó ugyanis egy másik cégben is főszerepet játszott: a 2003-ban alapított, főtevékenysége szerint szintén zöldség-gyümölcs nagykereskedelemmel foglalkozó Józsai TÉSZ igazgatóságának elnöke volt (a tulajdonosokat nem mutatja a cégadatbázis), ennek a vállalkozásnak pedig 2009-től ugyanez a vecsési cím volt a székhelye. Mindenesetre nem volt túl bőbeszédű a vállalkozó. Állítása szerint nem tudja, hogy a NAV és a Nébih miért razziázott 2012-ben a korábbi cége, a Józsai TÉSZ telephelyén, majd mikor a cigarettagyártással foglalkozó cégről kérdeztük, azt mondta a vállalkozó, kérdezzük az illetékes hatóságokat, majd letette a telefont.

MTI / NAV

A 2012-ben alapított Rainbow Fruit nem muzsikál túl jól az Opten cégadatbázisban fellelhető adatok alapján. Alapításának évében 38 ezres veszteséget hozott össze, 2013-ban már 174 millió forintos mínuszt mutat az adózás előtti eredmény. (A 2014-es évről idén május végéig kell benyújtani a mérleget.) A cég zöldségnagykerrel és ingatlan-bérbeadással is foglalkozik.

Egy korábbi cég is összetűzésbe keveredett a hatóságokkal

A vecsési telepen 2012 őszén 56 tonna kétes eredetű sárgarépát és hagymát foglaltak le a hatóságok. A Juráskó Róberthez köthető Józsai TÉSZ a nyíregyházi Green Plusz Trade Kft.-től vette át az átcímkézett, eredetileg Lengyelországból származó árut, a zöldségeket pedig magyar termékként értékesítették az Auchan és az Aldi számára, ahogyan erről egy akkori hír szól. A vállalkozás 9 milliós bírságot kapott, és az érintett áruházláncok felmondták a vele kötött szerződést. Juráskó 2014 tavaszán otthagyta a cég ügyvezetését, majd fizetésképtelenség miatt 2014 decemberében elrendelték a cég felszámolását.

A Józsai TÉSZ-nek egészen 2012-ig, a hatósági razziáig jól ment, nem volt olyan év 2008-tól kezdődően, hogy üzemi szinten 24 millió forint alatt maradt volna a nyeresége, a mérleg szerinti eredmény pedig 9-17 millió forint között ingadozott. 2012-ben aztán már mérleget sem adott be, ahogyan azóta sem. A 2003-ban alapított Józsai Tész 2009-ben helyezte át székhelyét a vecsési címre. 2014 decemberében felszámolás alá került a vállalkozás. 2014 áprilisáig Juráskó Róbert volt a cég igazgatóságának elnöke. Zöldség- és gyümölcs-nagykereskedelem volt a főtevékenysége.

MTI / NAV

A leleplezett zöldségmutyi másik résztvevője, a 2011-ben alapított Green Trade Kft. is zűrös cég: 100 millió forintot meghaladó adótartozást halmozott fel az évek során, és jelenleg is felszámolás alatt áll. Nem is lepődtünk meg nagyon, amikor a cég egyetlen képviselőjét sem tudtuk elérni. A vállalkozás amúgy egy közismert fővárosi székhelyszolgáltató címére van bejegyezve, a levelei is ide futnak be, de a cég vezetőit ott sem lehet elérni.

Robi nagyon korrekt üzletember – jellemezte a vecsési telephely tulajdonosát egy vállalkozó, aki korábban üzletelt vele (de a neve elhallgatását kérte). Ő úgy tudja, komoly hitel terheli a telephelyet, elmondása szerint Juráskónak havi 7 milliós törlesztőrészletet kell fizetnie, ezért is kényszerült arra a vállalkozó, hogy bérbe adja azt. Az ezzel kapcsolatos hirdetés jelenleg is megtalálható az egyik ismert ingatlanközvetítő oldalon. Ugyanitt árulják a 9 358 négyzetméter alapterületű telepet, 290 millió forintért.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.