2015. február. 03. 11:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. február. 03. 12:20 Gazdaság

Búcsút vehetünk a belvárosi tetőtér-beépítésektől?

Egyértelmű többséggel fogadta el a fővárosi településszerkezeti tervet és rendezési szabályzatot a múlt héten a Fővárosi Közgyűlés. Ennek értelmében nehezebb lesz megfelelni a belvárosi bővítési kritériumoknak.

Elfogadták és folyamatban van az az új szabályozás, ami újabb akadályokat gördíthet a belvárosi tetőtér-beépítések elé – írja a Napi.hu. Meglévő tetőterek beépíthetőek – emelte ki a Magyar Építészkamara Településtervező Tagozatának elnöke, Liszkay Krisztina, ugyanakkor az emelet-ráépítésre más szabályok vonatkoznak.

Elsősorban a párkánymagasságot kívánja szabályozni a tervezet a történelmi városrészekben, annak érdekében, hogy az utcák légtérarányát kordában tartsák. Ez azt jelenti, hogy a homlokzatok magasságát az adott utca szélességéhez kell igazítani, a sötét utcák elkerülése érdekében. Ez nem jelent nagy változást a belvárosi műemlékvédelmi szabályozások alatt álló házakra és városrészekre (hiszen erre eddig is rengeteg más szabály vonatkozott, a stílustól a beépítési magasság szabályozásáig).

A törvény célja a beépíthetőség fejlesztése az élhető város és lakókörnyezet megtartásával párhuzamosan. A közelmúltban láthattunk példát a fejlesztések veszélyeire, az Andrássy úti palota esetéből is látszik, milyen fontos a biztonsági előírások alkalmazása.

A Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének (TTOE) elnöke is egyetért a szabályozással, mert rengeteg problémával találkoztak ezzel kapcsolatban. Bék Ágnes beszámolt olyan esetről is, amikor a vállalkozó becsődölt vagy eltűnt a felmerülő problémák és akadályok miatt.

Vannak persze ellenérvek is, hiszen fontos és egyetlen forrást jelent a társasházaknak a tetőterek eladása a felújítások finanszírozására. A sikertörténetekről és az Andrássy úti felújításokról bővebben olvashat a Napi.hu ezzel foglalkozó cikkében.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.