Mi is ráfázhatunk Putyin olajfegyverére
Az orosz Transznyefty állami kőolajszállító cég egyik munkatársa közölte, hogy könnyen át tudják irányítani a Barátság vezetéken Ukrajnán át érkező kőolajat balti-tengeri kikötőkbe, ha problémák merülnek fel az ukrán területeken történő szállítással. Magyarországra ezen a vezetéken keresztül érkezik az ország kőolajimportjának jelentős része.
Átirányíthatja a Barátság vezetéken zajló kőolajszállításokat a Transznyefty balti-tengeri kikötőkbe, ha problémák adódnának a kőolaj ukrán területén történő szállításával – írja a Reuters az orosz állami kőolajszállító cég egyik dolgozójára hivatkozva. Igor Katsal, az orosz cég szállítási részlegének vezetője a Transznyefty egyik belső magazinjának nyilatkozva elmondta, hogy a 17 millió tonna kőolajat Primorszk és Uszt Luga kikötőibe irányíthatják át. Az esetleges átirányítás hazánknak is problémákat okozhat: Magyarország 2013-ban kőolajigényének 94 százalékát a Barátság vezetéken keresztül szerezte be, napi 101 ezer hordónyi olajat importáltunk innen tavaly.
Moszkva már eddig is többször használta a gázt, mint "fegyvert" Ukrajnával szemben az utóbbi években, és a mostani válság során is elővették a gázkártyát, ám az olaj most eddig nem szerepelt a listán. A Reuters megjegyzi, hogy elemzők szerint ez is abba az irányba mutat, hogy az oroszok nyomást gyakoroljanak az ukrán vezetésre. A Barátság kőolajvezetékeken keresztül – Belarusszián, illetve Ukrajnán keresztül Szlovákián át is megy olaj nyugatra – az oroszok tavaly 50,3 millió tonna kőolajat exportáltak.
A Transznyefty munkatrása elmondta, hogy Oroszország éves szinten 150 millió tonna kőolajat, és 100 millió tonna kőolajterméket exportál a nyugati piacokra. Bár az oroszok igyekeznek diverzifikálni szállítási útvonalaikat, Kínával gázszerződést terveznek kötni, a kőolaj tekintetében ugyanakkor az ázsiai szállítások növelése csak jelentős infrastrukturális beruházások után lenne lehetséges. Katsal azonban kiemelte, hogy az átirányítás nem történhet gyorsan, a következő 3-5 évben nem reális az, hogy a nyugatihoz hasonló mennyiséget kelet felé toljanak át.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.