Tízmilliós GVH-saller nem létező gyógyhatásért
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a Viva Natura World Kft. fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott, amikor egyes termékeit valótlan hatás-állításokkal népszerűsítette, ezért a hivatal 10 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a vállalkozást.
A vállalkozás összesen 12 termékét népszerűsítette 2009 tavaszától 2013. január 18-ig számos valótlan, egészségre ható, illetve tiltott gyógyhatásra utaló hatás-állítással. A cég érintett termékei:
- Kombucha gomba kultúra,
- Kombucha koncentrátum,
- Kombucha koncentrátum ananásszal, csipkebogyóval és papayával,
- Kombucha koncentrátum papayával,
- Kombucha koncentrátum búzafűvel,
- Kombucha koncentrátum csipkebogyóval,
- Kombucha koncentrátum inulinnal, ananásszal, csipkebogyóval és
papayával,
- Kombucha koncentrátum jóddal,
- Imponáll zöldzab, zeller, zöldárpa, csalán, csipkebogyó tabletta,
- Áfonya-acerola kapszula,
- Alen, illetve a
- Mokusaku talptapasz
A szóban forgó termékekkel kapcsolatban megfogalmazott tájékoztatásokat reklámspotokban, nyomtatott sajtótermékekben, a vállalkozás saját honlapján, elektronikus DM levelekben és egyéb termékleírásokban juttatták el a fogyasztókhoz. A GVH szerint a tájékoztatások fő üzenete a fogyasztó számára az volt, hogy a termékek használatával számos betegség hatékonyan kezelhető, orvosolható, megelőzhető, valamint egészségmegőrző hatása is van a termékeknek.
A GVH megállapította, hogy a vállalkozás fogyasztókkal szembeni tisztességtelen gyakorlatot folytatott, mivel a vizsgálat során nem tudott olyan bizonyítékot benyújtani, amely igazolta volna, hogy a termékek ténylegesen rendelkeznek a hirdetett hatásokkal. A hivatal a jogsértés
elkövetéséért 10 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásra, valamint megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását.
A GVH a bírságok meghatározásánál súlyosbító körülményként értékelte, hogy a tájékoztatások a fogyasztók széles rétegéhez jutottak el, illetve azt a körülményt, hogy a hosszú ideig elhúzódó reklámozási tevékenységükkel a vállalkozások az egészségügyi problémákkal küzdő, sérülékeny fogyasztói réteget célozták meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.