Elküldte dolgozóit szabira, ezután külföldre költöztette gyárát
Egy olasz vállalkozó három hétre szabadságra küldte dolgozóit, miután azonban az utolsó dolgozó is elhagyta a gyárat, leszereltette a gyártósorokat, és Lengyelországba költöztette cégét. Az ok prózai: ha Olaszországban marad, becsődöl. A dolgozók azonban kevésbé értik meg döntését.
Egy olasz vállalkozó három hétre szabadságra küldte dolgozóit, miután azonban az utolsó dolgozó is elhagyta a gyárat, leszereltette a gyártósorokat, és Lengyelországba költöztette cégét – írja a Bloomberg. ok prózai: ha Olaszországban marad, becsődöl. A Firem nevű cég vezetője és tulajdonosa, Fabrizio Pedroni azért döntött a gyors távozás mellett, mert szerinte ha bejelenti a bezárást, akkor munkavállalói leblokkolják a költözést. A cégvezető szerint bár tavaly 3 milliós árbevételt értek el, 2008 óta nem termelt nyereséget a cég. A dolgozók azonban kevésbé értik meg döntését.
A cégvezető döntése az olasz parlamentben is téma volt, a kormányzó párt egyik tagja elmondta, hogy támogatja a piaci szabadságot, és bárhová lehet költöztetni egy céget, de előtte értesíteni kell a hatóságokat és a helyi közösséget erről.
A legnagyobb olasz szakszervezet, a Cgil azonban megoldást szeretne találni a kialakult helyzetre, azt szeretnék, ha a Firem Olaszországban termelne tovább. A szakszervezet szerint a krízisből történő kilábalás nem eredményezheti azt, hogy az olasz ipari termelés lenullázódik, és csak a munkaerőköltséggel történő versenyzéssel tudnak előrébb haladni.
A 2011-ig tartó tíz év alatt mintegy 27 ezer, legalább 2,5 millió euró árbevételt elérő olasz vállalkozás költözött külföldre, Lengyelországban 737 olaszok által kontrollált cég működött. A kisebb cégek mellett a nagyobbak is keletre költöznek, még ha ez nem is megy olyan simán, mint Firemnek: az Indesit 1400 olasz munkavállalójától válik meg, egyes üzemeit Lengyelországba és Törökországba telepíti. A Fiat pedig már 4 ezer munkást foglalkoztat lengyelországi üzemében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.