Bankokat tájékoztatott az MNB a programjáról
A Magyar Nemzeti Bank folytatta hétfőn az egyeztetési sorozatot a magyarországi pénzintézetekkel a növekedési hitelprogramról. A jegybank ezúttal a közepes méretű bankok vezetőit tájékoztatta a program részleteiről.
Az MNB honlapján ismertetett közlemény szerint az ülésen részt vevő hitelintézetek üdvözölték az együttműködést és a program meghirdetését. A tárgyalófelek megállapodtak abban, hogy a program megvalósítása során a jövőben rendszeres egyeztetést folytatnak.
A jegybank tájékoztatása szerint a hétfői egyeztetésen a Bank of China, a Porsche Bank Hungária, a Takarékbank, a Credigen Bank, a Magnet Magyar Közösségi Bank, a Banif Plus Bank, az Oberbank, a Magyar Cetelem Bank, a Gránit Bank, a Commerzbank, a Kinizsi Bank, a Hanwha Bank, a Sopron Bank Burgenland, illetve a Széchenyi Kereskedelmi Bank képviselője vett részt.
Az MNB közleményében jelezte, hogy szándéka szerint minden hitelintézetet tájékoztat a hitelprogramról. Ennek keretén belül kedden a takarékszövetkezetekkel egyeztet a jegybanki vezetése. Egy héttel ezelőtt nyolc nagybank vezetőjével tárgyalt az MNB.
A jegybank április elején három intézkedésből álló programot hirdetett a vállalati hitelezés ösztönzése és a pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentése érdekében. A jegybank egyrészt - a kereskedelmi bankok útján - a mikro-, kis- és középvállalatokat 250 milliárd forintnyi kedvezményes hitellel támogatná. Másrészt, a kkv-k 250 milliárd forint értékben válthatnák devizahiteleiket kedvezményes kamatozású forinthitelre.
A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben a jegybank a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.