A kártyás vásárlások után is levonják a tranzakciós adót
Nem csak a bankszámla-műveleteknél és a készpénz felvételénél, de a kártyás vásárlásoknál is egyre több bank az ügyfélre terheli a tranzakciós illetéket. Ha növelik az illeték mértékét, még drágább lehet a vásárlás.
Nem zárható ki, hogy néhány hónapon belül megemelik a tranzakciós illeték mértékét, akkor pedig valószínűleg a bankok is arra kényszerülnek majd, hogy az eddiginél is nagyobb arányban hárítsák át a fogyasztókra a terheket – írta még szerdán a Világgazdaság. A lap szerint ez azt jelenti, hogy amellett, hogy a készpénzfelvételek és az átutalások a legtöbb banknál így is megdrágultak az év első hónapjaiban, emellett több helyen fizetőssé vált a bankkártya-birtokosok számára klasszikusan ingyenesnek számító kártyás vásárlás is.
A betéti kártyás vásárlásokért egyelőre a Budapest Bank, az FHB, a KDB, a Kinizsi Bank, az Oberbank, a PANNON Takarékbank és a Raiffeisen Bank bizonyos számlacsomagjaiban kell fizetni. A díjak minden hitelintézetnél megegyeznek az illeték összegével, vagyis a tranzakció 0,2 százalékát, maximum 6 ezer forintot számítanak fel utánuk. A felsoroltak között van olyan bank is, amelyiknél januárban még csak 0,1 százalék volt a kártyás vásárlások díja, és csak később emelte a terhet 0,2 százalékosra feltehetően azért, mert a parlament végül a korábban tervezettnél magasabb tranzakciós illetéket szavazott meg az ilyen tranzakciókra.
A Citibank, a Kinizsi Bank és a Mohácsi TakarékBank hitelkártyáinál a vásárlások esetében szintén áthárítják az illetéket, 0,2 százalékos vásárlási jutalékot fizettetnek meg a kliensekkel. Az FHB viszont különbséget tesz az egyes kártyák között, csak két hitelkártyájánál, az Extránál és az úgynevezett Autósnál terheli át az illetéket.
Emellett a bankok közül többen is készen állnak arra, hogy ha az illeték mértéke változik, akkor ők is változtathassanak a díjaikon. A hatályos jogszabályok szerint ugyan a bankok nem vezethetnek be egyoldalúan teljesen új díjakat, a már meglévő díjak viszont emelkedhetnek akkor, ha a számítási módjuk alapjául szolgáló költségelemek – köztük a tranzakciós elemek – nőnek.
Simon Gábor MSZP-s képviselő, a parlamenti fogyasztóvédelmi bizottság elnöke ezzel kapcsolatban közölte, a hírek szerint a csekkadót bevezető Fidesz-kormány a jövőben már nem csak az átutalásokat és a készpénzfelvételt, hanem a bankkártyás vásárlásokat is megadóztatná. "Vagyis nem elég, hogy az árak az egekbe emelkednek, most még a fizetésért is fizetni kell majd" – hangsúlyozta hozzátéve, hogy az MSZP a fogyasztók által fizetett különadók miatt az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi bizottságában kezdeményezi, hogy a bizottság vizsgálja meg, kinek és mennyi pluszkiadást jelentettek 2010 óta a kormány által bevezetett banki tranzakciós, telekommunikációs és egyéb különadók.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.