Gazdaság hvg.hu 2012. november. 30. 11:06

Itt az E.On-bejelentés: megveszi az állam a gázüzletágat

Orbán Viktor és Johannes Teyssen, az E.On elnök-vezérigazgatója pénteken szándéknyilatkozatot írt alá az Országházban az E.On csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek az MVM-re történő átruházásáról - tette közzé a Miniszterelnökség. Az ügyletet december 15-ig véglegesítik és legkésőbb január 31-ig aláírják a részvény-adásvételi szerződést - olvasható a közleményben.

Magyarország energiapolitikájában a tartós ellátásbiztonság megteremtésére törekszik, ennek megfelelően érdekelt abban, hogy az állami MVM csoport révén tevékenységét a földgáz-kereskedelem területén bővítse és a földgáztárolás területére is kiterjessze - áll a közleményben.

"A szándéknyilatkozat aláírói az évtizedes hagyományokon alapuló és kölcsönösen gyümölcsöző magyar-német gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok jegyében kifejezték szándékukat, hogy jóhiszemű, a felek érdekeit kölcsönösen szem előtt tartó tárgyalásokat folytatnak annak érdekében, hogy az E.On csoport magyarországi földgázipari érdekeltségei - kölcsönösen előnyös feltételek, illetve a felmerülő kockázatok felek által elfogadható kezelése mellett - átruházásra kerüljenek az MVM-re egy december 15. napjáig véglegesen kitárgyalásra és kézjeggyel ellátásra kerülő, valamint legkésőbb 2013. január 31. napjáig aláírandó részvény adásvételi szerződés keretében" - írta a Miniszterelnökség.

Állami cég kezébe kerülnek a gázcsapok
Horváth Szabolcs

Az E.On gázüzletágának megvásárlásán valójában két céget kell érteni, az E.On Földgáz Trade-et és az E.On Földgáz Storage-ot. Előbbi a hosszú távú orosz gázbeszerzési szerződés alanya, utóbbi pedig (ami az igazi értéket jelenti az üzletben) az E.On gáztározó kapacitának gazdája (amihez öt föld alatti gáztározó és néhány gázkiskereskedő is tartozik). A két E.On cég megszerzésére a 2010-es kormányváltást követően már voltak próbálkozások, de ezeknek., főként még Fellegi Tamás fejlesztési minisztersége idején, de érdemi eredménye nem volt.

Aztán Orbán Viktor augusztus végén felmelegítette a témát azzal, hogy a kőszegi Tranzit - Fesztiválon az ügyről nagy nyilvánosság előtt beszélt. A kormányfő azt mondta akkor, hogy a kétharmados többségét a kormány olyan konfliktusokra használta korábban, minthogy visszavette a Mol-részvényeket az oroszoktól, a Rábár a malájoktól, a Fradit az angoloktól, és "vissza fogjuk vásárolni pillanatokon belül az E.ON-t a németektől". A tárgyalásokról egyik fél sem beszélt, de októberben még az tűnt reálisnak, hogy a gázüzletágat átvenni tervező állami MVM-nél nem áll rendelkezésre elegendő forrás a tranzakcióhoz, és így az államnak egyéb forrásból kell majd megoldania a vásárlást.

Az E.On megunta

Egy benfentes gázipari szereplő a hvg.hu-nak értelmezve a hírt elmondta: ha igaz, hogy az E.On drasztikusan engedett az árból,  "akkor valószínűleg már úgy vannak vele, hogy vigye már el az valaki"- fogalmazott. (A kormány előzetesen 800 millió eurós vételárat ajánlott fel tavaly, az E.On ezzel szemben 1,2 miliárd eurót kért az ügyletért, és ezért meg is szakadtak a tárgyalások.) Ebben azonban a jövő évi adómódosítások negatív hatásai is szerepet játszhatnak.  

Mint azt megírtuk, e héten hétfőn, az adótörvények zárószavazásakor a parlament rábólintott, hogy az energiaszolgáltatók 2013 januárjától 31 százalékos jövedelemadót kötelesek fizetni. Plusz terheli őket a közműadó, ami az eredetileg eltervezett 100 forint helyett 125 forint lesz közművezeték-méterenként. Ezek a  helyi iparűzési adó változásával együtt világosan negatív irányba tolta el a szektorban a reális várakozásokat. A kormányzati kommunikáción túl a mai bejelentés egy magasrangú gázpiaci szakember elmondása szerint azt is mutatja, hogy Magyarországon már nem üzlet a gázszolgáltatás.

E.On földgáz (2005-2012)
A magyarországi gázpiacon a német energetikai óriás az első Orbán-kormány működésének köszönhetően került domináns helyzetbe. Miután a kormány 2001-től nem engedte emelni a gáz árát, a terület akkori gazdája, a Mol több százmilliárd forintos veszteségbe kényszerült. Ebből a helyzetből az olajipari cég a gázüzletág eladásával keresett magának kiutat. A vevő a német E.ON volt. Az üzletkötési procedúra 2005 decemberéig húzódott; a németek megörökölték az oroszokkal még 1996-ban kötött hosszú távú gázszerződést, valamint a hazai gázkereskedés és gázszolgáltatás jogát. A központi infrastruktúrához való hozzáférés versenysemlegességének uniós reguláit betartva a „fővezetékek” a Molnál – annak Földgázszállító (FGSZ) Zrt. nevű leányvállalatánál – maradtak. 2006-tól így az E.ON lett a legnagyobb magyar gázkereskedő, amely az E.ON Földgáz Trade-en (E.ON Trade) keresztül forgalmazza a zömében ma is a Gazpromtól vásárolt földgázt. Tavaly mintegy hétmilliárd köbmétert.
     
zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.