Téves volt a Varga-bejelentésről elterjedt pletyka
Futótűzként terjedt az utólag tévesnek bizonyult piaci pletyka hétfő délelőtt arról, hogy Varga Mihály magyar tárgyaló egy dollárkötvény-kibocsátási programot jelent be - írja a Napi Gazdaság. A lapnak nyilatkozó elemző szerint a befektetők mégis látnának racionalitást egy ilyen próbálkozásban.
A találgatás alapját a Napi Gazdaság szerint minden bizonnyal az a hír szolgáltatta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a szegedma.hu internetes portálnak hétfőn azt nyilatkozta, hogy Magyarország EU−IMF-megállapodás nélkül is képes lesz kivédeni a közeledő válsághullámot. Könnyebb lenne kivédenünk, ha lenne mögöttünk egy biztonsági háló. Anélkül is sikerülni fog, csak több energiával, drágábban − idézte a portál a kormányfőt.
Délutánra kiderült, hogy a devizakötvény-kibocsátásról szóló feltételezés alaptalan volt, Varga csak általánosságokban beszélt az IMF-fel zajló tárgyalásokról. Elemzők szerint ugyanakkor nem véletlenül terjedt el a pletyka a devizakötvény-kibocsátásról és várhatóan a jövőben is rendszeresen a levegőben lógnak hasonló találgatások, amíg a befektetők nem látják tisztábban a tárgyalások menetét és a jövő évi költségvetést is komoly bizonytalanság övezi.
A befektetők viszont látnak racionalitást egy ilyen próbálkozásban, ezért könnyen elhiszik az ezzel kapcsolatos álhíreket − mondta a Napinak Kuti Ákos, az Equilor szakértője. Véleménye szerint az ok egyszerű: a piacokon beindult a hozamvadászat, és dollárban vagy euróban jegyzett, magas kamatozású befektetéseket ma könnyen el lehet adni.
Kibocsátói oldalról sokak "izzítják már a motorokat", nem véletlen, hogy a lengyelek és a csehek is most terveznek nagyobb devizakötvény-kibocsátásokat. Vállalati fronton is érződik az aktivizálódás, például két hete a Mol indított egy egymilliárd dolláros kötvényprogramot - tette hozzá a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.