Mély recesszióba esett a magyar gazdaság
Mély recesszióban van a magyar gazdaság, és nem látszik, mikor jöhet a fordulat. A piacok egyelőre szárnyalnak, de ez inkább a pénznyomtatásnak köszönhető, és a háttérben az erőteljes lassulás jelei látszanak.
Magyarország mély recesszióban van: a második negyedév GDP-adata szerint 1,3 százalékos a gazdasági visszaesés, de ha csak a hazai felhasználást tekintjük belföldön 3,3 százalékos a recesszió, amit csak a kétszázalékos exportnövekedés szépít mínusz 1,3 százalékra – mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója egy szerdai háttérbeszélgetésen. A szakértő szerint az ország növekedési profiljában nem látnak változást. Nem látni például, meddig esnek még a beruházások, mint ahogyan azt sem, mikor indul újra a hitelezés.
Amíg viszont a magyar exportot megveszik a németek, addig az ország folyó fizetési mérlege pluszos marad, ami pozitív körülmény. A befektetési igazgató ugyanakkor nagy kockázatnak nevezte a magyar pénzügyi stabilitás szempontjából, hogy a forint állampapíroknak több mint fele külföldi befektetőknél van. Ez akkor okozhat problémát, ha negatívra fordul a hangulat a piacokon, és a befektetők megszabadulnak a feltörekvő piaci kötvényektől, mint például 2008-ban és 2009-ben.
Duronelly Péter szerint a magyar jegybanki alapkamat tovább csökkenhet a következő időszakban, ugyanis a monetáris tanács valószínűleg kamatvágási ciklusba kezdett. A tanács vélhetően látni fog mozgásteret a kamatvágásra, amíg a feltörekvő piacokra, köztük Magyarországra tovább áramlanak a külföldi megtakarítások.
Kettős helyzetben a világgazdaság
Ami a globális gazdasági kilátásokat illeti, a Budapest Alapkezelő elemzői szerint a következő években sem kiemelkedő növekedésre, sem a gazdasági teljesítmény jelentős visszaesésére nem lehet számítani. A helyzet ugyanakkor meglehetősen zavaros: a tőzsdék ugyanis nagyon pozitívan reagáltak az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elmúlt hetekben bejelentett monetáris lazítására (az amerikai tőzsde például új válság előtti csúcsra emelkedett), miközben a reálgazdasági adatok erőteljes lassulást mutatnak. Vagyis a piaci emelkedésnek elvileg nincs alapja, de a pénznyomtatás fenntartja az optimizmust a befektetőkben.
Másképpen fogalmazva, jelenleg eltérő képet mutat a fundamentumok és a tényleges árfolyamok alakulása: a fejlett piacokon emelkedés jellemző, míg a fundamentumokban inkább lassulás képe rajzolódik ki.
Új befektetési konstrukciók
A várható globális gazdasági folyamatokra épít a Budapest Horizont 2 Tőkevédett Alap, amelynek egyedisége abban rejlik, hogy a legtöbb tőkevédett alappal ellentétben a részvénykurzusok sávozásakor, és nem azok növekedése esetén biztosít kimagasló hozamlehetőséget. Az elmúlt évek gazdasági eseményeinek és bizonytalan piaci környezetének hatására ugyanis sok ügyfél leginkább a biztonságos, ugyanakkor magas hozampotenciált is biztosító befektetési lehetőségeket keresi. Ezért indult el tavasszal a Budapest Tőkevédett Horizont Alap konstrukció, és ezt a palettát bővíti a Horizont 2. A Budapest Horizont Tőkevédett Alapot értékpapírjait egyébként egy hónap alatt közel 4 milliárd forintért jegyezték.
A Budapest Horizont 2 Tőkevédett Alap tőkéje nagyobb részét bankbetétekbe helyezi el, amely a tőkevédelmet biztosítja; a tőkének kisebb részét pedig kamatcserét és opciós ügyletet ötvöző struktúrába fekteti. Ez határozza meg az alap által elérhető hozamot. Az alap mögöttes befektetési kosara 20 ismert, a legkülönfélébb iparágakban tevékenykedő nemzetközi vállalat részvényeiből áll, a gyógyszergyártástól egészen az energiaszektorig. Az előző Horizont Alaphoz képest újdonságként kerültek a részvénykosárba olyan vállalatóriások papírjai, mint például a BMW vagy a Volkswagen. A befektetők évente 12 százalékos hozamot érhetnek el az alappal, amely kamatos kamattal számolva éves átlagos 10,79 százalékos hozamnak felel meg.
A befektetési cég további új lehetőségként kínálja a GE Money Dollár Rövid Kötvény Alapot, amely alacsony globális kamatkörnyezetben is kedvező hozamlehetőséget biztosíthat a dolláralapú befektetések iránt érdeklődők számára. Az alap a folyamatos forgalmazás során összegyűjtött tőkét elsősorban amerikai dollárban denominált bankbetétbe, állampapírokba, vállalati kötvényekbe, kincstárjegyekbe, letéti jegyekbe és egyéb kamatozó eszközökbe fekteti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.