A jövőben a csődbe jutott vállalkozások névleges és a háttérből irányító tényleges vezetői is magánvagyonukkal felelhetnek egy másodfokú bírósági döntés alapján – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán.
Egy, az adóhatóság által indított perben a Fővárosi Ítélőtábla a Kúria eseti döntésére hivatkozva először mondta ki, hogy egy felszámolás során megszűnő cég névleges vezetője (stróman) és a háttérből ténylegesen irányító, úgynevezett árnyékvezetője is személyesen felelős a vállalkozás által ki nem elégített tartozásokért.
A bíróság álláspontja szerint egy cégben ha csak névlegesen is, de vezető tisztséget betöltő ember felelős, gondos döntések meghozatalára köteles, ezért nem védekezhet azzal, hogy semmiről sem tudott. Ugyanígy az árnyékvezető sem mentesülhet a szigorú jogkövetkezmények alól, hiszen ha nem is szerepel a cégnyilvántartásban, a valóságban ő irányítja a vállalkozást – emelte ki közleményében a NAV.
Hangsúlyozták: a bírósági döntés után a NAV bűnügyi szakterületének adatai és az ellenőrzések eredményeinek összegzése alapján az adóhatóság a jövőben pereket indít a névleges és az árnyékvezetők kártérítési felelősségének megállapítása érdekében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.