Gazdaság hvg.hu 2012. július. 27. 16:37

Spanyolország gigantikus mentőcsomagot kért Németországtól

Spanyolország 300 milliárdos csomagról tárgyalt Németországgal a Reuters értesülése szerint. A hatalmas mentőövet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap finanszírozná a források szerint, a spanyol illetékesek azonban hivatalosan cáfolták, hogy lennének ilyen tervek. Ugyanakkor elemzők is azt állítják, nagyjából ekkora hitelre lenne szüksége a déli tagállamnak, hogy kihúzza a következő három évet.

Spanyolország 300 milliárd eurós (366 milliárd dolláros) EU–IMF-mentőcsomagot szeretne kapni, ha a hitelfelvételi költségei fenntarthatatlanul magasak maradnak – írja a Reuters egy névtelenséget kérő euróövezeti hivatalos forrásra hivatkozva. Az ötletet a Reuters forrása szerint a spanyol gazdasági miniszter, Luis de Guindos kedden vetette fel Berlinben, amikor találkozott Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel.

A gazdasági miniszter szerint ha szükségessé válna a 300 milliárdos mentőöv, azt a 100 milliárdos spanyol bankmentőcsomagot kellene kiegészítenie, amire a közelmúltban már rábólintottak az euróövezet vezetői. Ez a végsőkig feszítené az eurózóna válságkezelésre szánt forrásait, és Schäuble közölte a spanyol miniszterrel, hogy nem támogatja az ötletet, mielőtt a valutaövezet állandó mentőalapja, az ESM az év további részében életbe lép. Semmi sem történik, amíg az ESM nem válik elérhetővé. Amikor már működik, látni fogjuk, hogyan alakulnak Spanyolország finanszírozási költségei, és lehet, hogy visszatérünk a kérdésre – mondta a Reuters euróövezeti forrása.

Az ESM

Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei januárban állapodtak meg arról, hogy még idén létrejön a zóna stabilitását biztosító állandó mechanizmus (European Stability Mechanism, ESM), ami a jelenlegi, 1000 milliárd eurós ideiglenes, jövő nyárig érvényes eszközt (EFSF) váltotta volna fel júliustól. Az ESM beindítása azonban késik (talán őszre várható), és a szükséges forrás is lassabban jön össze a tervezettnél. Elvileg akár 500 milliárd eurós pénzügyi támogatás nyújtására is képes lenne a mechanizmus, és csak olyan országok vehetik igénybe, amelyek ratifikálják a fokozott pénzügyi fegyelemről szóló paktumot is.

Ezt jósolják az elemzők is

A spanyol kormányszóvivő ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy létezne a 300 milliárd eurós mentőcsomag terve. Londoni pénzügyi elemzők viszont már szerdai helyzetértékelésükben is azt jósolták, hogy Spanyolország várhatóan több százmilliárd eurós pénzügyi segítségért folyamodik az IMF-hez.

A JP Morgan londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint Spanyolország három évre szóló, 280 milliárd eurós készenléti hitelkeretet fog kérni az IMF-től. A ház azt valószínűsíti, hogy az általa becsült IMF-keretösszegből 100 milliárd euró jutna a spanyol bankok további megsegítésére, a fennmaradó 180 milliárd euróból pedig a következő három évben lejáró spanyol államkötvény-törlesztések, illetve az ugyanezen időtávlatban felhalmozódó államháztartási deficitek 50 százalékát fedeznék.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter
AP / Ng Han Guan

A JP Morgan elemzői szerint a cég által várt IMF-hitelkeret e második komponense ellentételezné a spanyol kormánykötvények iránti nemzetközi kereslet "eltűnését". Más nagy londoni házak is úgy vélekednek, hogy Spanyolországnak akkora külső pénzügyi segítségre lesz szüksége, amelyet csak az euróövezeti mentőalapokból nehéz lenne finanszírozni.

Egy másik eurózónabeli, névtelenséget kérő illetékes viszont azt mondta a Reutersnek, hogy Spanyolország képes lenne megbirkózni a helyzettel mentőcsomag nélkül, de kommunikációs hibákat vétett, amelyekkel elbizonytalanította a befektetőket.

Az EKB is megszólalt

A 10 éves spanyol államkötvények hozama a héten rendkívül magasra, 7,64 százalékra ugrott. Ez már olyan szint, amelyen Spanyolország nem képes fenntartható módon a piacról pénzhez jutni, ugyanis nem tudná visszafizetni.

Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is megszólalt, hogy lejjebb tolja a spanyol hozamokat, és azt mondta, az EKB kész bármit megtenni, amire felhatalmazása van, hogy megmentse az eurót. Az üzenetnek örült a piac, és a spanyol 10 éves hozam 6,88 százalékra esett.
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.