Nagyjából 25 százalékkal nőtt egy év alatt a Németországban élő, hivatalosan regisztrált magyarok száma. Még ijesztőbb a németországi exodus mérete, ha az utóbbi két évet nézzük: míg 2010-ben csak 65 ezer magyar tartózkodott huzamosan az országban, 2012. júniusára ez a szám elérte a 102 ezret - derült ki egy berlini konferencián, melyet a magyar nagykövetség rendezett a német munkaerőpiac liberalizációjának egyéves évfordulója alkalmából.
A német statisztikai hivatal közlése szerint, míg 2010-ben 65 ezer magyar élt Németországban, addig 2011. áprilisában ez a szám már 82 ezerre emelkedett. 2012. júniusában pedig még ennél is 20 ezerrel többen tartózkodtak az északi uniós tagállamban, így átléptük a bűvös 100 ezres határt. - hangzott el azon a német-lengyel-magyar konferencián, melyet a berlini magyar nagykövetség rendezett abból alkalomból, hogy egy éve nyílt meg teljesen a német munkaerőpiac a kelet-európai uniós tagállamok előtt.
A 2011. májusi németországi munkaerőpiaci nyitás óta a lengyelek után a magyarok állnak a második helyen az ottani munkavállalási beáramlás tekintetében. Ezen felül még 28 ezerre tehető azok száma, akik kiküldetésben dolgoznak Németországban, vagyis magyar cégük megbízásából dolgoznak a németeknél. Egy másik érdekes adat pedig az, hgy 2012. júniusában 150 ezer magyar fizetett nyugdíjjárulékot Németországban. A különbség, abból adódhat, hogy sokan nem tesznek eleget regisztrálási kötelezettségüknek, melyek a másik uniós tagállamban 90 napnál hosszabb ideig tartózkodókra érvényes.
Ezen kívül jelentős lehet a feketemunkások aránya is, melyek között olyan önfoglalkoztatók is vannak, akiknek nincsenek meg a szükséges papírjaik. A konferencián az is kiderült, hogy a magyarokat szívesen látják Németországban, mivel 2025-ig 6,3 millió munkavállalóval lesz kevesebb az északi uniós tagállamban, így a német gazdaságnak égető szüksége van minden szakképzett munkásra.
A konferencián magyar részről előadást tartott többek között Nagy Andor, az Országgyűlés német-magyar parlamenti képviselői csoportjának vezetője és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.