Tanulmány: egy év alatt ki lehetne építeni az e-útdíjrendszert
Egy év alatt elvileg kiépíthető az elektronikus útdíjrendszer, amely csak akkor lehet hatékony, ha a fuvarozók számára még megfizethető díjakat állapítanak meg - állítja a közgazdászokból, mérnökökből alakult civil szervezet, a FairTransfer tanulmánya, amelyet a Napi Gazdaság és a Népszava ismertetett csütörtökön.
Az e-útdíjjal kapcsolatos elképzelésekről egyelőre az tudható, hogy 2013. július 1-jétől vezetnék be, nyolcezer kilométert kívánnak fizetőssé tenni, és évi 150 milliárd forint bevételt várnak tőle. Jelenleg a tehergépjárművek 1 700 kilométernyi autópályán és autóúton kötelesek díjat fizetni, az e-útdíjat a jelek szerint még a több mint hatezer kilométer főúthálózaton is fizetni kellene - írta a Napi.
A forgalom java része a gyorsforgalmi hálózaton generálódik, így a bevétel jelentős része is itt koncentrálódik, a FairTransfer szerint a bevétel kétharmadát adhatja az autópálya-használat, a közúthálózat pedig a harmadát, miközben a költségeloszlás fordítva alakul. A tanulmány kitér arra is, hogy a gyorsforgalmi hálózaton a díjfizetők jelentős része, akár kétharmada külföldi, míg a közúthálózaton jellemzően a magyar fuvarozók fizetnének.
A Népszava kiemeli, hogy a kabinet kezdetben kilométerenkénti 20 forint körüli útdíjakról beszélt, ez később 40-50 forintra emelkedett, manapság pedig már kilométereként 75 forintos tarifákról lehet hallani. A teherfuvarozók számára azonban legfeljebb a 40-50 forintos díjak lennének elfogadhatóak a FairTransfer szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.