Mivel nincs pontos szabályozás, a devizahitelesek kormányzati segítségére született forintra váltás kereteit a bankok egyedileg könnyítik vagy nehezítik meg. Ráadásul az ajánlott új kölcsönök ára is többnyire borsos.
Az azenpenzem.hu friss blogbejegyzése szerint hiába szóltak az eredeti tervek arról, hogy a bankoknak április 15-éig kellett értesíteniük 90 napon túli hátralékban levő, az egyéb feltételeknek megfelelő adósaikat a megcsúszott törlesztésű devizahitelük forintra váltásának lehetőségéről, mert ezt a határidőt több esetben sem tudták betartani a pénzintézetek.
A portálnál jelezték például, hogy van olyan Erste-ügyfél, aki a mai napig nem kapott ilyen tartalmú levelet, miközben a Budapest Banknál már az ügyfelek kis része jelezte is: élne a lehetőséggel. A CIB kétezer ügyfelét értesítette, a K&H azt állítja, még nem kaptak egyetlen visszajelzést sem.
Az azenpenzem blog azonban a helyzet vizsgálata közben arra jutott, hogy a kérdéskörben a jogosultságot a bankok "elég lazán kezelik". Ennek egyik oka lehet, hogy az eredeti, a bankok és a kormány közti megállapodás szerint a gazdasági minisztériumon keresztül külön végrehajtási rendelet szabályozta volna, mit lehet pl. a törvény szövegében ma is bent lévő "hátralék kiváltó oka"-ként elfogadni, illetve azt mivel kell igazolni. Ám ilyen részletes jogi szabályozás nem készült, sőt mint a blogon foglamaztak: lényegében "törvény sem született, csupán az árfolyamgáthoz benyújtott egyik módosító révén indulhatott el a folyamat".
Így viszont hiába, hogy a Bankszövetség maga kezdte el kidolgozni a szükséges szabályozást, mert a bankok inkább egyéni megoldásokat válaszottak. Ebbe lényegében belefér, hogy simán aláíratják az adóssal a törvény szövegének megfelelő nyilatkozatot - ezt teszi az OTP az ügyfeleivel -, de az is, hogy a megfelelő szabályozás hiányában eltérő banki gyakolrat alakult ki arra is, hogy akár eredetileg ugyanolyan hitelparaméterek mellett a különböző bankoknál az érintettek milyen áron juthatnak a kiváltó kölcsönhöz.
A pénzügyi blog szerint teljesen kaotikus állapotok felé tart a rendszer.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.