Így csalnak a feketézők a háztartási gépekkel
10 milliárd forintos bevételkiesést okoz az államnak a háztartási gépek szürke- és feketegazdasága, amely az elektronikai termékpiacnak legalább 10 százalékát teszi ki - írja a Napi Gazdaság keddi száma.
A háztartási gépek fekete- és féllegális, szürke importjával a kereskedők elsősorban a termékdíjon és az áfán akarnak spórolni, valamint alacsony beszerzési árakkal dolgoznak. A szürke import két irányból jön: keletről, Lengyelországból, valamint nyugatról, Námetországból. Az olcsón felvásárolt árukészleteken alacsony forgalomhatár esetén megspórolható a termékdíj.
Bevett módszer emellett az áru "virtuális utaztatása" is, amelynek segítségével az áfán nyerhetnek a feketézők: a magyar üzletekben akciósan olcsón felvásárolt termékeket papíron kiutaztatják Szlovákiába, ezzel nyernek az áfakülönbözeten, majd itthon még olcsóbban internetes kereskedelmi oldalakon adják el az árut. Az árkülönbség így akár 25-27 százalék is lehet a legális termékekkel szemben.
A fekete- és szürkegazdaságban a kereskedők a legális forgalmazókkal szemben nem fordítanak pénzt sem a marketingre, sem a garanciára, sem a szervizelésre, az értékesítés mögött nincs vállalati struktúra, ezért is olcsóbb. A szürke- és feketeimport a Napi Gazdaság becslése szerint legalább 25 milliárd forintot tesz ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.