Fokozódik: még brutálisabb a költségvetési hiány
Még rosszabbul fest a költségvetési hiány, mint egy hónappal ezelőtt: az első kilenc havi deficit már a megemelt éves terv 132 százalékát is meghaladja. Ha az eredeti célt vennénk, annak több mint a 228 százalékát értük el.
A múlt havi negatív rekordon is túllőtt a kormány: az államháztartás első kilenc havi pénzforgalmi hiánya a megemelt éves terv 132,6 százaléka lett szeptember végére (forintosítva ez 1570,6 milliárdot jelent) – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorsjelentéséből. Ebben a számban nem szerepel az önkormányzati rendszer hiánya, az ugyanis csak jövő év elején derül ki, hogyan alakult. Augusztus végén még „csak” a módosított éves terv 130,4 százalékát érte el az első nyolchavi hiány, vagyis szeptemberben tovább romlott a költségvetés éven belüli folyó bevételeinek és kiadásainak egyenlege.
Az államháztartás pénzforgalmi hiány-előirányzatát a Mol-részvénycsomag vásárlása miatt emelte meg a parlament. Ha az eredeti, tavaly decemberben elfogadott költségvetési hiányhoz mérjük a szeptemberre elért deficitet, az eredeti terv több mint 228 százalékát érte el a kormány eddig.
A költségvetési hiány egész évben nagyon csúnyán alakult, ugyanis többször jelentősen meghaladta az éves tervet. A Nemzetgazdasági Minisztérium megjegyzi, az idei hiány időarányosnál magasabb alakulását jellemzően egyes bevételek szokásostól eltérő időbeli lefutásai okozzák, mindenekelőtt az, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevételek 528,8 milliárd forintos összegének teljesítésére az év végi hónapokban kerül sor. Emellett a különadókat is negyedévente fizetik be az államnak, vagyis a bankoktól, az energiacégektől, a telekom szektortól és a hipermarketektől a következő hónapokban jelentős összeg érkezik a büdzsébe. Mindezek együttesen biztonságosan tarthatóvá teszik a 2011. évi költségvetés hiánycélját – fogalmaz az NGM közleménye.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.