2011. augusztus. 26. 15:02 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 26. 16:24 Gazdaság

Hétfőtől rendelhetik el a szíriai olajembargót

Az Európai Unió várhatóan hétfőtől rendel el olajembargót Szíriával szemben – közölték brüsszeli diplomaták pénteken.

Az uniós országok képviselői már egy héttel ezelőtt tervbe vették, hogy megtiltják nyersolaj és olajszármazékok, így benzin vásárlását Szíriától, mert a damaszkuszi rezsim továbbra is brutálisan elnyomja a belső tiltakozásokat. Az elvi politikai célkitűzés után még pontos jogi formába kell önteni a szankciós intézkedéseket. Ez a munka jelenleg is folyik – mondta pénteken Maja Kocijancic, Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője.

Diplomaták szerint hétfőtől várható az olajembargó elrendelése. A döntést úgynevezett írásos eljárással fogja meghozni az unió: a szakdiplomaták szintjén kidolgozott megállapodást megküldik a kormányoknak, és az intézkedés akkor lép hatályba, ha meghatározott időpontig egyetlen tagország sem emel ellene kifogást.

Korábban diplomáciai forrás szintén úgy vélekedett az MTI érdeklődésére, hogy az olajembargó elrendelése nem várható a jövő hét eleje előtt.

Az Európai Unió még kedden hivatalosan kiterjesztette további érintettekre azokat a szankciókat, amelyek a szíriai rendszer támaszát jelentő magán-, illetve jogi személyeket sújtják. A szankciók tartalma egyfelől a külföldön fellelhető javak befagyasztása, illetve magánszemélyek esetében ezen felül az EU-ba való beutazási tilalom.

Érdekesség, hogy a szankciók kiterjesztése egy Szírián kívüli állam egyik intézményét, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű elitegységét is érinti. Az iráni forradalmi gárdisták az indoklás szerint műszaki támogatással, felszereléssel segítik a szíriai biztonsági szerveket a tiltakozó megmozdulások elfojtásában.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.