Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Japán devizában és hazai valutában kibocsátott kormánykötvényeinek egyébként magasan elsőrendű, "Aa2" szintű besorolását kedden a Moody's Investors Service, a romló növekedési kilátásokra és a márciusi földrengés- és szökőár-katasztrófa hatásaira hivatkozva.
A nemzetközi hitelminősítő szerint a természeti csapás gazdasági és államháztartási költségei a kezdetben vártnál sokkal magasabbak, és ezek felnagyítják a globális pénzügyi válság hatásait, pedig Japán enélkül sem lábalt még ki teljesen a válságból.
Jóllehet Japán hazai összterméke (GDP) 2010-ben 4 százalékkal nőtt (reálértéken), ami a leggyorsabb tavalyi növekedési ütemnek bizonyulhat a fejlett ipari országcsoporton belül, nominálértéken azonban a növekedés "sokkal gyengébb" volt. A japán GDP - a márciusi földrengés hatására is - az idei első negyedévben, éves szintre számolva már 3,7 százalékkal zuhant reálértéken, vagyis a japán gazdaság egy évtizeden belül harmadszor került recesszióba - áll a Moody's elemzésében.
A múlt héten egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings is leminősítés valószínűségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Japán adósbesorolásainak kilátását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a japán állam növekvő eladósodottsága nyomást gyakorol az ország szuverén hitelképességére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.