Törvényességi problémák a nyugdíj-hozzájárulás körül
A félszuperbruttó szerint fizetik a foglalkoztatottak a személyi jövedelemadót, vagyis az adóalapba beleszámít a munkaadó tb-járuléka is, de a parlamenthez pénteken benyújtott törvényjavaslat ezeket a részeket nem érinti, csak azt, hogy a munkaadók a továbbiakban nem nyugdíjjárulékot, hanem nyugdíj-hozzájárulást fizetnek - írja a Népszabadság hétfői számában a "Zsonglőrködik a kabinet" című cikkében.
A hatályos törvény szerint nyugdíjbiztosítási jogviszony csak úgy jöhet létre, ha a foglalkoztató teljesíti egyebek közt a járulék-megállapítási és a járulék-levonási kötelezettségét.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter viszont azt nyilatkozta, hogy a munkavállalók nyugdíjjogosultsága nem kapcsolódik a jelenleg 24 százalékos foglalkoztatói tb-járulékhoz. "A kormány értelmezése szerint - közli a lap a miniszter megállapítását - a beszedett 24 százalék kizárólag az aktuális nyugdíjkiadások fedezetére szolgál, nem a biztosított saját nyugdíjának kiszámítására."
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.