Egyre aktívabb az orosz atomenergia-ipar
Oroszországban jelenleg 11 új atomerőművi blokk épül, míg a világon 60 áll építés alatt, és ezek közül is számos orosz gyártmány - közölte a Roszatom orosz állami vállalatcsoporthoz tartozó nukleáris üzemanyaggyártó vállalat, a TVEL.
A készülő 60 blokk összesen 60 ezer megawatt áramtermelő kapacitást jelent. Összehasonlításként: a paksi atomerőmű teljes kapacitása 2000 megawatt. A Roszatom a folyamatos kutatás-fejlesztésnek köszönhetően a legújabb technológiákat alkalmazza. Erre és az atomenergia "újraéledésére" alapozva világszerte erősíti pozícióit. Az elmúlt néhány évben megbízást nyert el atomerőművi blokkok megépítésére szakosodott leányvállalata, az Atomsztrojexport, többek között Indiában, Bulgáriában, Iránban és Kínában. Indiában, Kínában és Szlovákiában további lehetőségekről is folynak tárgyalások, ugyanakkor a vállalat nemzetközi tenderekre készül Törökországban, Jordániában és Marokkóban is. Indiában például legalább 12 orosz atomerőművi blokkot telepítenek, és éppen egy hónappal ezelőtt jelentették be, hogy a Roszatom csoport szállítja Vietnam első atomerőművének két blokkját is.
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök idén márciusban ismertette, hogy Oroszországban "záros határidőn belül" 26 atomerőművi blokkot építenek és erre 2010-ben a költségvetésből 68 milliárd, összesen pedig 175 milliárd rubelt fordítanak.
A TVEL közleménye emlékeztet arra, hogy a TVEL a Paksi Atomerőmű és a csillebérci - a régióban az egyetlen - kutatóreaktor üzemanyag-ellátója. A társaság reméli, hogy a Magyarországon tervezett új blokkok is TVEL üzemanyaggal működnek majd. Az oroszországi energiatermelésből jelenleg 16 százalékot fedeznek atomerőművek, de hosszabb távon 25-30 százalékot adnak majd. Oroszország jelenleg az atomerőművek, és ezekhez kapcsolódó szolgáltatások világpiacából jelenleg 16 százalékot birtokol, de hosszabb távon a piac 25 százalékát is megszerezheti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.