2010. április. 26. 11:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. április. 26. 11:44 Gazdaság

Meghalt C. K. Prahalad, az üzleti gondolkodás óriása

Meghalt Coimbatore Krishnarao Prahalad. A nemzetközileg elismert indiai származású menedzsment gurut rövid betegség után pénteken érte a halál San Diegoban. A Michigan Egyetem professzora 69 éves volt.

 

C. K. Prahalad. A szegények felemelése út a szabadsághoz
AP

Karrierjét, azután, hogy a Madrasi Egyetemen fizikusi diplomát szerzett, a bhopali katasztrófa miatt elhíresült amerikai Union Carbide alkalmazásában kezdte. Később menedzsment tanulmányokat folytatott Indiában, és a bostoni Harvard Egyetemen. Évekkel később már maga is tanárként tért vissza az Egyesült Államokba és csatlakozott a Michigan Egyetemhez. Kutatásai a vállalati stratégiákra koncentrálódtak, s ebben olyan sikeres volt, hogy multinacionális nagyvállalatoktól is tanácsadói munkákat kapott.

„Ha lenne menedzsment Nobel-díj, azt először biztosan neki kellett volna megkapnia. Prahalad elkötelezetten tevékenykedett India felemeléséért, hogy a nemzetek közösségében elfoglalhassa a neki kijáró helyet. Gyakran mondogatta, hogy az ország 1947-ben elnyerte a függetlenségét, de a szabadságot nem. Bátorította az indiai vállalkozásokat, amelyek a szabadság útjára vihetik az országot.” – mondta róla egyik ismert követője, Gopal Srinivasan, a TVS Capital Funds igazgatója. A menedzsment guru nem csak hazájában, hanem szerte a világon nagy elismerésnek örvendett.

Prahalad sorozatvállalkozónak nevezte magát. „Ötleteket generálok, és eladom őket, mint a könyveket. Ha az ötlet értékes a vásárlónak, akkor a könyv jól fogy, vagy egyenesen robban. A reputációmat teszem kockára” – mondta.

A menedzsment guru számos könyvet is jegyzett, amelyek közül a legismertebb az „Esélyek a piramis alján” a HVG Kiadó gondozásában magyarul is megjelent. Ebben kifejtette azt a forradalmi gondolatot, hogy a világ milliárdnyi szegényének vásárlóerejét összeadva, óriási potenciált kapunk. Prahalad mélységes humanizmussal, meglepő példákon keresztül mutatja be, hogy a termékek, az értékesítési csatornák és a marketingeszközök harmadik világra szabott változataival nemcsak új piacokat nyerhetünk, de a szegények felemelkedését is szolgálhatjuk.

 

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.