2008. március. 19. 10:36 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 19. 10:39 Gazdaság

A cégek a tavalyinál jóval kisebb arányban terveznek leépítést

A cégek 9 százaléka tervez leépítést az idén, a múlt évre vonatkozóan az arány még 15 százalék volt – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium közös felméréséből.

A múlt évben készített felmérés összefoglalóját az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapja közli. Az egy évvel korábban, 2006-ban készített felmérés szerint 2007-re a cégek 60 százaléka számolt azonos létszámmal, 26 százaléka növeléssel, 15 százaléka leépítéssel. A mostani válaszok alapján 2008-ban a cégek 67 százaléka nem tervez létszámváltozást, 24 százaléka kalkulált növeléssel, 9 százaléka leépítéssel.

Az ágazati feldolgozás szerint az iparban a cégek az átlagnál nagyobb, 29 százalékos arányban terveznek létszámnövelést, a szolgáltatást végző cégeknél ez az arány 22 százalék, a mezőgazdaságban 14 százalék. Figyelembe véve a közszféra várhatóan csökkenő, vagy stagnáló foglalkoztatását, nemzetgazdasági szinten a válaszok alapján 3-4 ezres létszámnövelés feltételezhető. A teljesen, vagy többségében külföldi tulajdonú vállalkozások 40,5 százaléka tervez létszámnövelést, a tisztán magyar tulajdonban lévők 21 százaléka.

A vállalati munkaerő kereslet alakulását alapvetően határozza meg a tervezett beruházások jellege. Az innovatív, korszerűsítő beruházások esetén többnyire nem változik a foglalkoztatottak létszáma. A kapacitásbővítő beruházást tervező gazdálkodók 38,3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a beruházás eredményeként növeli létszámát.

A cégek 15 százaléka ugyanakkor azt jelezte, hogy tartós munkaerőhiánnyal küzd. Az egy évvel korábbi adatfelvétel során csak a cégek 9 százaléka jelezte ezt. Átlag feletti ez a hiány a feldolgozóiparban, a szállításban, a távközlésben, az építőiparban. Ezekben az ágazatokban a cégek 18-22 százaléka nyilatkozott így.

A munkaerőhiány továbbra is a nagyobb vállalatoknak jelent gondot. Ez arra vezethető vissza, hogy ezek a cégek egyszerre nagyobb volumenű munkaerőigénnyel jelentkeznek. A 250 dolgozónál többet foglalkoztató vállalkozások 35 százalékára jellemző, hogy nem, vagy csak nehezen tudják felvenni a keresett munkavállalókat. Főként a teljesen külföldi tulajdonú, illetve a döntően exportra termelő cégekre jellemző ez. Az egy évvel korábbi felméréssel összehasonlítva 20 százalékponttal magasabb azon cégek aránya, amelyeknek nem áll rendelkezésére a szükséges munkaerő.

A versenyszektorban a munkaerőhiányt jelző cégek statisztikai állományi létszámuk 3 százalékában határozták meg a hiányzó munkaerő mértékét. Ez a versenyszektorban összességében 23 ezer körüli tartósan betöltetlen munkahelyet jelent. A tartós munkaerőhiány több mint fele, 53 százaléka szakképzett fizikai dolgozókra, 33 százaléka szakképzetlenekre, 14 százaléka szellemi foglalkozásokra irányul.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.