Pénzügyminisztérium: a magyar gazdaság túl van a holtponton
A 2,9 százalékos harmadik negyedéves előzetes GDP-adat is azt jelzi, hogy a magyar gazdaság átlendült a holtponton – szögezte le közleményében Veres János, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára. Elemzők szerint ez is indokolatlanná teszi a magas jegybanki alapkamatot.
Londoni piaci elemzők szerint is a harmadik negyedévi 2,9 százalékos éves növekedési adat azt mutatja, hogy a magyar gazdaság túljutott a növekedési mélyponton, jóllehet kiegyensúlyozatlansága megmaradt. A forintpiaci fejleményekről az a vélemény, hogy az MNB-nek most ki kellene várnia, bár több elemző szerint nehéz lesz fenntartani a hivatalos ingadozási sávon belüli szűkebb árfolyamfolyosót.
A kedden nyilvánosságra került makrogazdasági adatok, a GDP III. negyedévi 2,9 százalékos növekedése, illetve a beruházások 4,4 százalékos gyarapodása ismét azt jelzi, hogy a magyar gazdaság nincs válságban, tehát semmi sem indokolja az eurókamatnál 10 százalékkal magasabb alapkamatot - mondta Neményi Judit, a Pénzügykutató főmunkatársa az MTI-nek. A kutató szerint a pénteki, 300 bázispontos kamatemelés után ellentétes folyamatok indultak meg. A magasabb kamatprémium további befektetőket vonzhat, ugyanakkor piaci pozícióik átértékelésére is késztethette őket: tartják, vagy kivonják az állampapírjaikat. "Mivel a ma nyilvánosságra hozott makrogazdasági adatok inkább kedvezőnek mondhatók, így a jegybank pénteki kommunikációja, miszerint a kamatemelés részben a fundamentumok gyengülésével magyarázható, továbbra sem érthető" - mondta Neményi, aki 2001-ig az MNB ügyvezető igazgatója volt. A szakember szerint a jelenlegi 12,5 százalékos kamat a régióban csak csődközeli helyzetben lenne indokolt, márpedig a magyar gazdaság stabilitása vitathatatlan.
Varga Lóránt, az Inter-Európa Bank elemzője elmondta: a 2,9 százalékos GDP-növekedés megegyezik a várttal, a beruházások 4,4 százalékos felfutása viszont meghaladja prognózisukat. A beruházási adat véleménye szerint azt jelzi, hogy a fogyasztásvezérelt növekedés lassan visszaáll a korábbi, beruházás-vezérelt pályára, ami pozitívan értékelhető. "Ezt a kedvező fordulatot ugyanakkor veszélyeztetheti a kamatok drasztikus megugrása, ha az tartós lesz" - tette hozzá az elemző. "Ha a pénteki 300 bázispontos kamatemelés a forint árfolyam védelmében fogant meg, akkor mára ez a hatás elpárolgott, tehát értelmetlennek tűnik. Ráadásul ez a magas kockázati felár kifejezetten a forró tőkét vonzza, míg a magyar állampapírokba tartósan befektetőket elgondolkoztatja" - mondta Varga Lóránt. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.