2002. szeptember. 17. 09:01 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Támadnak az álcázott reklámok

Közhely, hogy a hirdetők évről-évre egyre agresszívebb reklámtechnikákat alkalmaznak. Ezt mindannyian tapasztaljuk, ha bekapcsoljuk a tévét, vagy akár csak kilépünk az utcára. Sokan úgy gondolják, hogy már védekezni is megtanultak a reklámok ellen. De mi van, ha észre sem vesszük, hogy éppen egy termékbemutató elszenvedői vagyunk? Úgy fest, hogy a jövőben turistának, szesztestvérnek, sármos csábítónak álcázott reklámemberektől kell tartanunk, sőt már a szemétkosár is gyanús!

Az idén ősszel az Egyesült Államok nagyvárosaiba látogató turisták egy része már nem a fényképezőgépét kattintgatja, hanem digitális kamerával felszerelt mobiltelefonját. Azaz elsősorban a járókelőket kérik meg, hogy fényképezzék le őket egy-egy látványosság előtt, és ha az illetőknek kérdésük van a fura szerkezettel kapcsolatban, készségesen felvilágosítást is adnak róla. A Sony Ericsson új készüléke augusztus végén jelent meg az amerikai piacon, és a cég elsőként 120 profi színészt, színésznőt és modellt bízott meg azzal, hogy a kütyü használatának apropóján elegyedjen beszélgetésbe az utca emberével. A cég a kampánytól azt várja, hogy a fizetett reklámemberek által becserkészett gyanútlan beszélgetőtársak majd maguk fogják továbbadni a termékkel kapcsolatos benyomásaikat: a marketingüzenet így hitelesebbnek tűnik, és a hagyományos módszereknél sokkal olcsóbban célba juttatható.
Az ehhez hasonló, a légvédelem számára láthatatlan vadászgépek mintájára "lopakodó"-nak nevezett marketingmódszerek azon a felismerésen alapulnak, hogy a fogyasztók - különösen a fiatalok - egyre immunisabbak a hagyományos (és méregdrága) tévészpotokon alapuló kampányokra. Az eredetileg főként induló vállalkozások által alkalmazott harcmodor a hatékonysága miatt újabban a nagy, megállapodott vállalatok körében is hódít. A Piaggio cég például robogóinak népszerűsítésére bérelt fel tavaly fotómodell-külsejű fiatalokat, akiknek Kalifornia strandjain kellett minél több alkalmi ismerősnek ecsetelniük, hogy mennyire rajonganak új szerzeményükért. Az angliai mozik műsorán pedig hiába keresnénk a Benicio del Toro főszereplésével készült Lucky Star című akcióthrillert, melynek mozielőzetesét a nyár elején játszották a szigetországban: a film ugyanis nem létezik, az előzetest valójában a Mercedes SL osztályának népszerűsítésére szánták.
Az ilyen trükköket a fogyasztóvédelmi szervezetek megtévesztőnek tartják és elítélik, de a marketingszakemberek egy része sem lelkesedik értük, mert szerintük a fegyver könnyen visszafelé sülhet el. Nem véletlen, hogy a legtöbb cég igyekszik titokban tartani, ha ilyen praktikákhoz folyamodik. A Time magazin által megszólaltatott, lopakodó marketinggel foglalkozó reklámügynökség vezetője azonban elárulta, hogy béreltek már fel színészeket egy bizonyos ital népszerűsítésére divatos bárokban, másokat arra, hogy egy kéziszámítógéppel játsszanak a metrón, és szerződtettek "anyuka-kommandót", hogy egy mosóport dicsérjenek a szülői munkaközösségben. A Red Bull cég is máig tagadja, hogy igaz volna a híresztelés, amely szerint az energiaital angliai bevezetése előtt nagy mennyiségű üres Red Bull-dobozt terítettek a pubok asztalain és az utcai szemetesládákban.
zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.