Még pár hétig kapható friss, hamvas szilva, ami nemcsak gombócba való, meg télire üvegbe zárva, de isteni sütemény, mi több, kontyalávaló is készülhet belőle. Úgy, hogy mehetünk is a piacra bevásárolni.
A szilvának világszerte csaknem kétezer fajtája ismert. Persze, hogy már az ókorban is ismerték, különben hogy került volna az ókori egyiptomi sírokba szilvamag. Idehaza a 13. században említik írásos formában, a középkortól pedig már kedvelt gyümölcs, amely annyira elterjedt nálunk, hogy Magyarországon minden negyedik gyümölcsfán szilva terem.
Valószínűleg nem kellene különösebben ajánlgatni,és bizonygatni, amellett, hogy finom, még valóságos egészség bomba is. De azért vegyük csak át. Kiugróan magas rosttartalma elősegíti az emésztést, az anyagcserét. Magas C-vitamin és antioxidáns tartalma véd a gyulladásoktól. A-vitamintartalma jótékony hatással van a látásra, a szembetegségekre. K-vitamintartalma elősegíti a csontok fejlődését. Többféle ásványi anyagot is tartalmaz. Nagyon magas a káliumtartalma (10 dkg szilvában 757 mg kálium található). Ez elősegíti a vér sav és lúg tartalmának egyensúlyát, kiváló vértisztító, jótékony hatással van a vérnyomásra és csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Fogyókúrázóknak kifejezetten receptre íratnánk fel alacsony kalóriatartalmának (10 dkg csak 50 kcal), és annak a kiváló tulajdonságának köszönhetően, hogy megköti a szervezetben a felesleges zsírt, ráadásul vízhajtó.
Minden bizonnyal hölgyeknek ez az egyik legjobb hír róla. A másik mindjárt az, hogy sokoldalúan fel lehet használni a konyhában.
Kiváló fűszeres leves készülhet belőle, húsokhoz nagyszerű, fűszeres mártások, pikáns raguk, savanyúságok kínálkoznak szilvából. Itt vannak nekünk a híres szilvalekvárok Tarpáról meg Noszvajról , az aszalt gyümölcsök, a szilvapálinkák, a szilvabor, a szilvalikőr. A szilvás gombócnak senki sem tud ellenállni, a szilvás sütik, tészták, lepények és desszertek variációi pedig jócskán sorolhatóak lennének, de momentán nem szilvás könyvsorozatot adunk ki. Két receptet választottunk, ám mielőtt hozzákezdenénk, figyeljünk rá, milyen szilvát válogatunk a kosarunkba. Ha szilvát vásárolunk, érdemes tudni, hogy az egészséges szilva héja feszes, fényes, és hamvas, maga a gyümölcs pedig illatos. Ezt hamvasságot az a vékony viaszréteg adja, ami a szilva héját befedi, és meggátolja a gyors kiszáradástól. A szilva utánérő gyümölcs, így hűtőben is csak két-három napig tartható el.
MENNYEI SÜTI KARAMELLIZÁLT SZILVÁVAL
Hozzávalók:
70 dkg szilva, megmosva, kimagozva
25 dkg finomliszt
2 egész tojás
3,3 dl kefir
½ kávéskanál őrölt fahéj
½ csomag sütőpor
csipet reszelt tonkabab (elhagyható, de nagyon jó ízt ad)
3 evőkanál barnacukor a tésztához
4 evőkanál barnacukor a karamellizáláshoz
1 citrom reszelt héja és leve
1 evőkanál olaj
1 evőkanál vaj
Elkészítés:
A tésztához összedolgozzuk a lisztet, a tojást, a kefirt, a fahéjat, a sütőport, a tonkababot, a reszelt citromhájat és a 3 evőkanál barnacukrot. A tésztát egy sütőpapírral kibélelt közepes tepsibe öntjük, és egyenletesen eloszlatjuk.
Egy teflon bevonatú lábasban összeolvasztjuk az olajt és a vajat, elkeverjük benne a 4 evőkanál barnacukrot. Amikor feloldódik, hozzáadjuk a citromlevet, beletesszük a szilvákat és karamellizáljuk.
A karamellizált szilvát egyenletesen eloszlatjuk a tészta tetején, és 170 fokos sütőben 55-60 percig sütjük. Porcukorral meghintve, még langyosan tálalva a legfinomabb.
SZILVALIKŐR
Hozzávalók:
5 dl vodka vagy tiszta szesz
1 kg friss szilva, kimagozva, megmosva
3 dkg kristálycukor
1 rúd egész fahéj
1 rúd vanília
3-4 szem szegfűszeg
2 dl víz, felforralva
2 evőkanál frissen facsart citromlé
Elkészítés:
A szilvát kicsit összezúzzuk és egy nagyobb, legalább 2 literes befőttesüvegbe tesszük. Ráöntünk 3 dl vodkát, a felforralt, de kihűlt vizet, hozzáadjuk a cukrot, és légmentesen lezárjuk. Melegebb helyen három napot érleljük. Három nap után jól átkeverjük, áttörjük a szilvát a lében, hozzáadjuk a maradék 2 dl vodkát, a citromlevet, a fűszereket, és újra lezárjuk. 3-4 hétig feléje se nézünk, a kamrában tartjuk, vagy ahol alkalmatos. Ha közben nézegetni akarjuk, szorítsunk neki helyet a konyhában, de ne háborgassuk, kavargassuk, rázogassuk, pláne ne kóstolgassuk. Minél tovább áll, annál finomabb lesz. Az érlelés után leszűrjük, üvegekbe töltjük.