A cseh sörcsapoktól közel-távol a térképen manapság a legtöbbféle cseh sört Budapesten mérik. Az őrület valamikor öt éve kezdődött.
Az I.Cseh Sörfesztivál sikere nyomán néhány vállalkozó szellemű ember elérkezettnek látta az időt, hogy remek cseh sörökkel lássa el a hazai gyártmányokkal nem igazán elkényeztetett fogyasztókat. Legfeljebb az nem érthető, hogy miért kellett erre ilyen sokáig várni?
Cseh sört persze lehetett kapni előtte is. A Pilsner Urquell és a Staropramen a hazai sörgyárakat is tulajdonló multik, a budejovicei Budvar és Samson valamint a Krusovice importőrök révén került az országba. Sört importálni nem egyszerű és jövedéki termékről lévén szó, drága dolog is, szigorú vám és adó szabályokkal. Ennek ellenére szépen sorban, egyre többen is belevágtak, illetve megteremtették a lehetőséget, hogy egyre több helyen legyen a kínálatban cseh sör.
A sort a Ferdinád Sörház nyitott a benesovi sörrel, majd következett a Pivo, a Hrabal, a Bohemia. A Pivo a Cerna Hora-i sörökkel kezdett, de folyamatosan változó kínálatában megjelentek a Rychtar, a Rebel, a Vysoky Chumulec, az Uhersky Brod, a Chotebor sörgyárak sörei – melyeket immár két sörözőjükben ízlelgethetünk.
A Hrabal nem véletlen a nymburki Postrizny söröket csapolta, de testvérkocsmájában a Bohemiában már újabb cseh sörgyárak – Bohemia Regent, Nova Paka, Pardubice és Zatec – ajánlatai is megjelentek. A Bohemia Sörszalonban ezek mellett még az üveges Primátor és a Bernard sörök is kaphatók. A kínálat tovább bővült: Alfons Art & Pivnice-ben a jihlavai Jezek sörei kerültek a csap alá és a héten Sörfesztivállal debütált a Csengeri utcai Jaromír sörözőben a libereci Konrad hatféle nedűje.
Az nem vitás, hogy a közönség szívesen fogadja a söröket és a kínálat mennyiségben még arányban van a kereslettel, de nagy kérdés, hogy a cseh sörök derékhadát képviselő választék mennyire jelent valódi változatosságot, mert jellemzően visszatükröződik a csehekre olyan jellemző láger vonulat.
Az azonos kategóriájú sörök – výčepní, ležák, speciál – között többnyire árnyaltnyiak a különbségek, a sörfőző kísérletező kedve leginkább a félbarna és barna sörökben ismerhető fel. Így valószínű, hogy a választás inkább érzelmi alapon dől el: melyik sörhöz fűződnek szép emlékek, vagy éppenséggel, hol a legolcsóbb sör, vagy melyik söröző esik útba.
A lényeg persze, hogy a cseh sörök nem okoznak csalódást, és épp ezért semmi kifogás az ellen, ha még további újdonságokkal is meglepnek. A legnagyobb meglepetés azonban az lenne, ha nem csak a fővárosban, hanem azon kívül is a cseh sörök túltengő gazdag kínálatára lehetne „ panaszkodni”.