Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amelynek a témája az EU energiabiztonsága és egy ötpontos javaslat ismertetése volt.
Von der Leyen jó hírként számolt be arról, hogy mára az uniós gáztározók töltöttsége elérte a 82 százalékot. Ugyancsak eredményként könyvelhető el, hogy a már megkezdett beszerzési diverzifikáció révén az EU növelte az LNG- vagy vezetékes gáz szállítását az Egyesült Államokból, Norvégiából, Algériából, Azerbajdzsánból és más országokból. Sőt,
Norvégia jelenleg már több gázt szállít az EU-ba, mint Oroszország.
Az árak azonban továbbra is rohamosan nőnek, és a gázpiacok manipulációja tovagyűrűző hatással van a villamosenergia-piacra
– mondta Von der Leyen. Ennek kezelése érdekében bejelentette, hogy ötpontos intézkedéscsomagot terjesztenek elő. Ennek a következők az elemei:
- Kötelező cél a csúcsidőben történő villamosenergia-felhasználás csökkentésére, egy olyan stratégia keretében, amely a villamos energia árát meghatározó fogyasztási csúcsokat ellaposítja.
- Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások váratlan bevételeket termelnek, amelyek nem tükrözik termelési költségeiket. Ezért ezeknek a vállalatoknak a bevételeit felső határral korlátozzák, az így befolyó összegeket pedig a nehéz helyzetben levő háztartások és vállalkozások támogatására fordítják.
- Az előbbi vonatkozik a fosszilis energiát felhasználót energiacégek váratlan nyereségére is, esetükben szolidaritási hozzájárulás kivetését tervezik. Ezt a bevételt a tagállamoknak ugyancsak a nehéz helyzetben levő háztartások támogatásába, és tiszta, saját előállítású energiaforrásokba kell fektetniük.
- Intézkedéseket fogadnak el az energiaszolgáltató társaságok támogatására is, hogy megbirkózzanak a piaci ingadozással. Ez azt jelenti, hogy a tagállamokat segíteni fogják abban, hogy likviditási támogatást nyújtsanak ezeknek a cégeknek.
- Végül az orosz gáz további korlátozását is javasolják annak érdekében, hogy csökkentsék Oroszország bevételeit.
Az utolsó pontnál elképzelhető egy ársapka alkalmazása. Moszkva a múlt héten, az olajár hasonló korlátozására irányuló terv után azt nyilatkozta: nem szállít olyan országokba, ahol ilyen ársapkát alkalmaznak.
Az orosz gázzal kapcsolatban az Európai Bizottság elnöke mindenesetre elmondta, hogy a míg a háború elején az orosz vezetékes gáz az importált gáz 40 százalékát tette ki az EU-ban, addig ez az arány mára 9 százalékra csökkent.
A javaslat egyes részleteiről korábban már mi is írtunk. Ez a csomag kerül majd az uniós energiaügy miniszterek pénteki, rendkívüli találkozójának napirendjére, de nagyköveti szinten már megindult az álláspontok egyeztetése a tagállamok között.
Brüsszel közbelépne, hogy olcsóbb legyen az áram, de nem úgy, mint a magyar kormány
Az EU számára a következő hónapok legfontosabb feladata lesz az egész Európát érintő energetikai krízis orvoslása. Az energiapiac instabilitása további áremelkedésekhez vezethet, ami főleg a sérülékeny lakossági fogyasztókat hozhatja nehéz helyzetbe. Ennek elkerülése érdekében az Európai Bizottság egy komplex stratégiát javasol az elektromos áram árának kontrollálására, ami az energiafelhasználás csökkentésén és a lakosság kompenzációján alapszik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.