EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. május. 06. 16:01

Uniós főképviselő a magyar álláspontról: "Ez elfogadhatatlan!"

Miközben Brüsszelben tovább folyik a nagyköveti szintű egyeztetés az újabb szankciókról, az Európai Bizottság már arra készül, hogy mi lesz, ha kudarcot vallanak a mostani tárgyalások.

Az Európai Bizottság péntek déli sajtótájékoztatóján nem kívánták kommentálni Orbán Viktornak azon mondatait, amelyben a magyar gazdaságra ledobott atombombához hasonlította a tervezett olajembargót.

Soha nem kommentáljuk az ilyen megjegyzéseket

– jelentette ki Eric Mamer szóvivő, aki megismételte azt az álláspontjukat, hogy teljes mértékben megértik azoknak az országoknak az aggodalmait, akik nagyobb mértékben függenek az orosz energiától.

Nem sokkal később kiderült, hogy amennyiben nem sikerül az EU-hoz akkreditált uniós nagyköveteknek megállapodásra jutniuk hétvégén a hatodik szankciós csomagról egy szinttel feljebb viszik az ügyet, és a külügyminiszterek elé utalják. Ezt mondta egy firenzei pódiumbeszélgetésen Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője.

Össze kell hívnom a külügyek tanácsát, hogy megnézzük, mi folyik itt

– jelentette ki Borrell. A főképviselő reagált a magyar vétóra, illetve arra is, hogy Magyarország uniós forrásokból, a korrupciós kockázatok miatt visszatartott helyreállítási alapból finanszírozná az átállást.

"Lehet arról vitatkozni, hogy hány évre van szükség ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjunk az olajembargóhoz. De hogy politikai okokból az olajembargót összekapcsolják valami mással, aminek semmi köze ehhez, mert a következő generáció finanszírozásának biztosításáról szól, nos ez elfogadhatatlan” – szögezte le Borrell.

Az EU már ajánlott különböző engedményeket Magyarországnak – hasonlóan Szlovákiához és Csehországhoz –, ezeket azonban kevesellte a magyar kormány.

zöldhasú
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.