Az Európai Bíróság ítélete után – melyben megállapították, hogy Magyarország és Lengyelország alaptalanul kérte az úgynevezett jogállamisági feltételrendszerről szóló jogszabály megsemmisítését – az európai politikusok túlnyomó többsége üdvözölte a döntést. Ugyanakkor ezzel az ítélettel nőtt az Európai Bizottságra nehezedő nyomás, mert a nagy parlamenti pártok határozott fellépést várnak el a brüsszeli testülettől.
Gwendoline-Delbos Corfield francia zöldpárti képviselő, aki a magyar jogállamisággal foglalkozó jelentés előadója az EP-ben, azt mondta, hogy az Európai Bizottság és a tagállamok tétlensége miatt
a demokrácia a töréspont közelébe került az olyan országokban, mint Magyarország és Lengyelország.
Hozzátette, hogy „amíg a Bizottság megtagadja a cselekvést, az autokratikus kormányok saját polgáraik kárára folytatják katasztrofális projektjüket.” Megszólalt az Európai Parlament elnöke is. Roberta Metsola közleményben jelezte: az uniós törvényhozás azt várja, hogy a Bizottság gyorsan alkalmazza a feltételrendszert.
A jogállamiság az az alap, amelyre szerződéseink épülnek. Alapvető fontosságú, hogy minden tagállam betartsa azokat a Szerződéseket, amelyeket az Európai Unióhoz való csatlakozásukkor aláírt. Az értékek számítanak, és az állampolgároknak joguk van tudni, hogyan használják fel a közös alapokat
– emelte ki Metsola. Sajtótájékoztatót tartottak Strasbourgban a nagy európai pártok képviselői. A finn néppárti Petri Sarvamaa azt mondta, hogy elhárult a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet előtt álló utolsó akadály.
Egyértelműen akarok fogalmazni: eljött a jogszabály alkalmazásának ideje. Nem lehet ismét haladékot kérni, hanem a Bizottságnak határozottan és késedelem nélkül lépnie kell.
– mondta Sarvamaa. A szociáldemokraták frakcióvezetője, Eider Gardiazabal Rubial szerint az ítélet egyértelmű üzenetet fogalmazott meg az autoriter kormányoknak.
Az unióban be kell tartani a játékszabályokat. A döntéssel az Európai Bíróság jogi szempontból is megerősíti a jogállamisági mechanizmus mögött álló politikai üzenetet, és támogatja az uniós intézmények komoly munkáját.
– jelentette ki a spanyol politikus. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is közleményt adott ki. Az elnök azt írta, hogy tanulmányozzák az ítéletet és annak megállapításait beépítik a jogállamisági mechanizmus alkalmazásáról szóló kézikönyvbe.
A következő hetekben olyan iránymutatásokat fogunk elfogadni, amelyek még egyértelműbbé teszik a mechanizmus gyakorlati alkalmazását. Megígértem, hogy egyetlen ügy sem vész el. És ezt az ígéretet be is tartottam
– utalt Von der Leyen arra, hogy a bírósági per alatt is nyomon követték a gyanús eseteket. Siegfried Muresan, az Európai Néppárt szóvivője szerint a pert indító kormányok kárt okoztak saját polgáraiknak. A román politikus kiemelte:
Az a kormány, amely szándékosan elveszíti népe pénzét, hogy megtámadja a jogállamiságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét, nem az emberek érdekeit szolgálja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.