Uniós gyorssegély indult az illegális migránsok ellen védekező Litvániának, Magyarország nem küldött támogatást.
Míg tavaly 74 ember lépte át Litvánia és Fehéroroszország határát illegálisan, idén már csaknem 2100-an voltak, főként júniusban és júliusban. Többségük Irakból, a Kongói Köztársaságból, Kamerunból, Guineából és Iránból származik. A rendelkezésre álló adatok alapján teljesen egyértelmű, hogy a szomszédos fehérorosz rezsim segítségével és támogatásával jönnek, olyannyira, hogy az érintett fővárosok és Minszk között valóságos légihíd üzemel. Csoportokban szállítják Afrikából és a Közel-Keletről a jelentkezőket, akiket aztán az EU területére segítenek.
Az EU számtalan nyilatkozatban tiltakozott már a gyakorlat ellen, most pedig – miközben a litvánok kerítés építését, illetve továbbépítését is elhatározták – aktiválták az uniós polgári védelmi megállapodást. Ennek keretében uniós koordinációval, a költségek háromnegyedének átvállalásával szállítanak eszközöket, felszereléseket Litvániába, hogy megkönnyítsék a migránsok ideiglenes elhelyezését és ellátását. Most 11 uniós tagállam (Magyarország nem volt közöttük) és Norvégia juttat el gyorssegélyt a balti államba. Sátrak, párnák, ágyak, takarók, székek, asztalok, generátorok, ruházat szerepel a szállítmányban többek között.
Tíz nappal ezelőtt az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex gyorsreagálású egységeket küldött a térségbe. Járőrkocsik segítik az ellenőrzést, míg a jelenséget ismerő tisztek a migránsokat hallgatják ki és igyekeznek a fehérorosz kormányt segítő bűnözői hálózatokat is feltérképezni. Janez Lenarčič, a válságkezelésért felelős biztos azt mondta, hogy
Litvánia határa az EU külső határa, amelyre eddig soha nem látott migráns- és menedékkérő-beáramlás tapasztalható.
A biztos hozzátette, ezeknek az egyébként kiszolgáltatott embereknek közül soknak sürgős támogatásra van szüksége, például élelemre és menedékre. Az Európai Unió és más tagállamok nem hagyják egyedül Litvániát ebben a nehéz helyzetben – tette hozzá. Ylva Johansson belügyi biztos pedig kijelentette:
A belarusz autoriter rezsim politikai okokból használja ki az embereket: ez teljesen elfogadhatatlan.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.