EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. január. 29. 17:22

Korlátozza az EU a területéről kivihető vakcinák mennyiségét

Bejelentették Brüsszelben, hogy az oltóanyag-gyártóknak előre kell majd jelezniük, milyen szállítmányt terveznek az EU-ból eljuttatni harmadik országokba. Az unió megtagadhatja a kivitelt, ha az sérti a közös oltási célok elérését.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az AstraZeneca gyógyszercéggel folytatott vita eredményeként az Európai Bizottság rekordgyorsasággal elkészített egy jogszabályt, amelyet ugyanilyen tempóval alkalmazni is szeretnének. Ez a hét arról szólt, hogy kiderült, az AstraZeneca nem tudja leszállítani az első negyedévre vállalt oltásmennyiséget. Konkrétan arról van szó, hogy a március végéig ígért 80 millió (más források szerint legalább 100 millió) dózis helyett csak 31 millióval kalkulálhat az EU, ez pedig alapvetően felborítaná az oltási programot és veszélybe sodorná a nyárra tervezett 70 százalékos átoltottságot.

A cég azt mondja, hogy erre a mennyiségre nem kötelezte őket mindenáron a szerződés, mert előre nem látható akadályok merültek fel, ami kibúvót jelent. Az Európai Bizottság szerint erre nem hivatkozhat az AstraZeneca, sőt azt gyanítják, hogy a vállalat két brit gyára a brit megrendeléseket teljesíti, ezért nem jut kapacitás az uniós vállalásukra.

Az Európai Bizottság a hasonló esetek elkerülése érdekében egy “exportátláthatósági és engedélyezési mechanizmust” készített el, amelyet végrehajtási rendelet formájában már ezen a héten életbe léptetnek. Volt már hasonló intézkedés tavaly tavasszal, amikor egyes, a védekezéshez szükséges orvosi műszerek, berendezések, segédeszközök kivitelét szabályozták és tették követhetővé.

„Ez az időkorlátos és célzott rendszer csak azokra a Covid-19 vakcinákra vonatkozik, amelyekről az EU-val kötött adásvételi szerződésekben megegyeztünk. A cél az, hogy nagyobb egyértelműséget nyújtson az EU-ban az oltóanyaggyártásról és az exportjukról - ez az átláthatóság még mindig hiányzik és létfontosságú"

- mondta a bejelentést követően Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos. Ugyan nem kiviteli tilalomnak hívják az új rendelkezést, de a lényegét tekintve mégis az. A folyamat úgy néz ki, hogy a gyártónak egy elektronikus formanyomtatványon kell jelezniük a tagállami hatóságoknak, hogy oltóanyag-készletükből hová, mit és mikor szeretnének szállítani az EU-n kívülre. Ezután az érintett ország vámhatósága egyeztet az Európai Bizottsággal, majd megadja vagy megtagadja a kiviteli engedélyt. Ez állítólag pár óra alatt le fog zajlani.

A cél természetesen az, hogy az EU által lekötött mennyiség rovására ne kerüljön ki Európából oltóanyag. Ezt a szabályozást egyelőre csak az első negyedév végéig vezetik be, de ha kell, meghosszabbíthatják. Ez a rendszer csak azoknak a vállalatoknak az exportjára vonatkozik, amelyekkel az EU előzetes beszerzési megállapodásokat kötött. A humanitárius segítségnyújtáshoz szükséges vakcinakészletek, vagy a COVAX-rendszer keretében együttműködő országoknak szánt oltóanyagok sem tartoznak a rendelet hatálya alá.

zöldhasú
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.